Reklama

S&P pośrednio przecenia złotego

Gwałtowna fala wyprzedaży złotego przetoczyła się w poniedziałek przez rodzimy rynek walutowy. Inwestorzy w ten sposób zareagowali na silny wzrost awersji do ryzyka, jaki miał miejsce po decyzji Standard & Poor's Ratings Services (S&P).

O obniżeniu perspektywy długoterminowego ratingu USA na poziomie AAA do negatywnej ze stabilnej. O godzinie 19:00 kurs USD/PLN testował poziom 2,8039 zł, wobec 2,7355 zł w piątek na zamknięciu. Kurs EUR/PLN wzrósł natomiast do 3,9910 zł z 3,9491 zł.

Agencja S&P nieoczekiwanie obniżyła w poniedziałek perspektywę ratingu USA, wywołując starach na globalnych rynkach finansowych i ucieczkę od ryzykownych aktywów. Na rej fali został mocno przeceniony złoty. Zwłaszcza w relacji do dolara. Amerykańska waluta umocniła się zarówno w następstwie rosnącej awersji do ryzyka, jak również w reakcji na pojawiające się w greckiej prasie spekulacje odnośnie restrukturyzacji długu Grecji.

Reklama

Złotemu nie pomogły też czynniki lokalne. Gołębie komentarze Elżbiety Chojnej-Duch i Adama Glapińskiego z Rady Polityki Pieniężnej, zmniejszyły oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w maju, co po zeszłotygodniowej publikacji marcowych danych o inflacji konsumenckiej w Polsce (wzrost do 4,3% R/R z 3,6% R/R), wydawało się jeszcze realnym scenariuszem.

Nie zdołały go też wesprzeć opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane nt. przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W marcu wynagrodzenia wzrosły o 4% R/R, a zatrudnienie o 4,1% R/R. W obu przypadkach był to wynik nieznacznie poniżej rynkowych prognoz. Dane tym samym odsunęły obawy o wystąpienie efektów drugiej rundy, zmniejszając jednocześnie szanse na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych.

Silne przecena złotego istotnie wpływa na zmianę sytuacji na wykresach USD/PLN i EUR/PLN. Najbliższe dni powinny przynieść dalsze, aczkolwiek już znacznie mniej dynamiczne, osłabienie złotego. Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych oraz zmniejszające się szanse na wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w Polsce w taki scenariusz idealnie się wpisują.

---

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »