Reklama

Saxo Bank: 3 kluczowe publikacje

Głównym punktem dzisiejszego programu jest publikacja beżowej księgi Fedu. Zanim jednak poznamy stan amerykańskiej gospodarki, czeka nas liczba rozpoczętych budów nieruchomości mieszkalnych w Kanadzie oraz indeks cen importu w USA.

Marcowa liczba rozpoczętych budów domów w Kanadzie - bez zmian?

Kanadyjski rynek nieruchomości mieszkalnych do tej pory właściwie nie reagował na globalną recesję, chociaż konkretnych wzrostów też nie widać. Liczba udzielonych pozwoleń na budowę w lutym wzrosła o 3,9 proc. r/r. Z kolei liczba rozpoczętych budów zwiększyła się w tym czasie o 5,4 proc. Dane te sugerują, że potencjał wzrostowy w krótkim terminie jest raczej ograniczony, co potwierdzają analitycy. Konsensus wynosi 200 tys. nowych budów, o 1100 mniej niż w lutym.

Reklama

Amerykański indeks cen importu - kontynuacja spowolnienia

W obliczu wyczerpania się efektu czynników tymczasowych, inflacja w USA odnotowała spadek. W marcu spodziewamy się dalszego spowolnienia. Skorelowany z indeksem cen producenckich indeks cen importu powinien wzrosnąć o 0,9 proc. m/m, co jednocześnie oznacza spadek w ujęciu rok do roku z 5,5 do 3,4 proc. Mimo wysokich cen benzyny surowce są w dość kiepskiej kondycji, co może oznaczać dalsze spadki poszczególnych indeksów towarowych w ciągu najbliższych miesięcy.

Beżowa Księga Fedu

Beżowa Księga to przygotowywany przez regionalne Banki Rezerwy Federalnej dość swobodny opis lokalnych warunków ekonomicznych. Tym razem ma ona wykazać spowolnienie (ale jeszcze nie recesję) gospodarki USA. Oczekiwania dotyczące PKB w pierwszym kwartale kształtują się obecnie na zanualizowanym w ujęciu kwartał do kwartału poziomie 2 proc. W drugim kwartale sytuacja powinna wyglądać podobnie. Warto również zwrócić uwagę na wieczorne wystąpienie wiceprezesa Fedu Yellena na temat prognozy gospodarczej i polityki pieniężnej.

Mads Koefoed

Dowiedz się więcej na temat: waluty | bańki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »