Reklama

Siła eurowaluty

Tydzień na międzynarodowym rynku walutowym był kolejnym, który przyniósł spadek kursu dolara do głównych walut. Kurs euro do dolara aprecjonował z poziomów EUR/USD 0,8820 w poniedziałek do 0,9000 w końcu tygodnia.

Reklama

Z ogólnej tendencji wyłamał się japoński jen, który tracił na wartości do dolara, po słabych wynikach ankiety Banku Japonii i ryzyka kolejnych bankructw japońskich przedsiębiorstw.

Reklama

W Stanach Zjednoczonych dobiegł końca spór wokół prezydenckiego fotela. Uspokojenie na scenie politycznej powinno pozytywnie wpływać na kurs dolara. Tak się nie stało, ponieważ zwycięstwo Republikanów było od dłuższego czasu dyskontowane przez rynek. Uwaga natomiast jest obecnie skupiona na decyzjach kadrowych nowego prezydenta. Według niektórych analityków Republikanom brakuje odpowiedniego kandydata na stanowisko Sekretarz Skarbu.

Więcej uwagi dealerzy mogli poświęcić fundamentom gospodarczym. Podana w środę sprzedaż detaliczna w USA rozczarowała i dostarczyła nowych argumentów by sprzedawać dolara. Niedługo jednak trzeba było czekać na ostrzegawczy sygnał z Europy. Wskaźnik IFO będący dobrym barometrem przyszłej koniunktury w Niemczech zanotował szósty miesiąc spadków. Mimo to kurs euro utrzymał wypracowane wcześniej zyski. Rynek finansowy potrafi być selektywny w odbiorze informacji.

Spotkanie ECB nie przyniosło zmian w polityce monetarnej. Oczekiwania, że bank podwyższy stale przekraczany poziom referencyjnej dynamiki podaży pieniądza M3 nie spełniły się.

Uważamy, że długoterminowy trend kursu euro jest wzrostowy. Dlatego korekty kursu sugerujemy wykorzystywać do kupna euro. Prawdopodobnie okazja taka pojawi się w tym tygodniu, ponieważ aprecjacja kursu doprowadziła do silnego wykupienia rynku. Trudno będzie pokonać w najbliższym czasie poziom EUR/USD 0,9040 jaki kurs osiągnął po wspólnej interwencji państw G7 we wrześniu.

Najważniejszym wydarzeniem w ciągu najbliższych dni będzie spotkanie Rezerwy Federalnej we wtorek. Można oczekiwać rezygnacji z restrykcyjnego nastawienia w polityce monetarnej. Ekonomiści, którzy sądzą, że już w grudniu Fed obniży stopy procentowe, są w zdecydowanej mniejszości. Aktywność rynku będzie coraz niższa przed nadchodzącymi świętami.

Dowiedz się więcej na temat: kurs dolara | siła | dolar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »