Reklama

Silne osłabienie złotego

Wtorkowy poranek przynosi silne osłabienie złotego do głównych walut w reakcji na wzrost awersji do ryzyka i spadek notowań EUR/USD. O godzinie 9:56 kurs USD/PLN testował poziom 2,9074 zł, a EUR/PLN 4,104 zł, co w obu przypadkach oznacza wzrost o 3,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

Poranna przecena złotego, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych walut naszego regionu, jest odpowiedzią na wzrost niepewności na globalnych rynkach finansowych w związku z obawami o konsekwencje rozpoczętego przez chińskie władze procesu zaostrzania polityki monetarnej oraz w reakcji na dzisiejszą decyzję agencji Standard&Poor's o obniżeniu perspektywy ratingu Japonii do "negatywnej" ze "stabilnej" (przy jednoczesnym potwierdzeniu długoterminowego ratingu na poziomie "AA").

W to wpisuje się jeszcze nocny spadek kursu EUR/USD z dziennego maksimum na 1,4785 do minimum na 1,4071 dolara, co przybliża perspektywę trwałego przełamania psychologicznej bariery 1,40 dolara. Realizacja takiego scenariusza oznaczałaby dla USD/PLN otwartą drogę w kierunku poziomu 3 zł.

W kolejnych godzinach złoty będzie pozostawał pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Wpływ na ten nastroje może mieć zaplanowana na godzinę 10-tą publikacja indeksu monachijskiego instytutu Ifo (prognoza: 95) oraz popołudniowa publikacja indeksu zaufania amerykańskich konsumentów przygotowywanego przez Conference Board (prognoza: 53,5). Inwestorzy powinni natomiast zignorować publikowane dziś grudniowe dane o stopie bezrobocia (prognoza: 11,9 proc.) i sprzedaży detalicznej (prognoza: 6 proc.) w Polsce. Nie należy również oczekiwać reakcji na wyniki kończącego się dziś dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (stopy nie zostaną zmienione).

Marcin R. Kiepas

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »