Reklama

Silny wzrost na głównej parze walutowej

Za nami sesja, która praktycznie w pełni należała do byków. Od rana wspólna waluta kontynuowała wczorajsze umocnienie, choć początkowo brakowało wiadomości wspierających ten ruch. Dopiero w okolicach południa okazało się, że aukcja obligacji hiszpańskich udała się, co potwierdziło poranne wzrosty.

Wprawdzie niedługo potem na rynek napłynęła wypowiedź prezydenta Francji, którego zdaniem kurs EUR/USD nadal jest zbyt wysoki, ale miało to jedynie krótkotrwały wpływ na główną parę. Z kolei po południu pojawiły się dane z USA, wśród których największą uwagę przykuł odczyt z rynku pracy, gdzie liczba zasiłków dla bezrobotnych niespodziewanie wzrosła do 445 tys. (oczekiwano 405 tys.). Inwestorzy odebrali te informacje na niekorzyść dolara, dlatego ruch wzrostowy na EUR/USD jeszcze przyspieszył. Ostatecznie kurs EUR/USD o godzinie 16:00 wynosił 1,3325.

Wzrost kursu EUR/PLN

Reklama

Dla złotego dzisiejsza sesja była mieszana. Z jednej strony pozytywny wpływ na zachowanie pary USD/PLN miały silne wzrosty głównej pary. Jednak z drugiej strony od rana złoty tracił do euro. W ciągu dnia inwestorzy poznali dwie informacje z Polski. Okazało się, że inflacja CPI zgodnie z prognozami Ministerstwa Finansów wzrosła do 3,1% r/r, a saldo rachunku obrotów bieżących wyniosło -2286 mln EUR. Niestety te dane nie skłoniły inwestorów do zwiększenia popytu na polską walutę, a wręcz przeciwnie. Kurs EUR/PLN zaczął przesuwać się jeszcze wyżej i na koniec sesji europejskiej znalazł się ponad 3,8750. Z kolei wyprzedaż dolara na świecie pomogła przynajmniej w spadku kursu USD/PLN i testowaniu wsparcia w okolicy 2,90.

Dariusz Pilich

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »