Reklama

Skrajne głosy w RPP

Podczas piątkowej w centrum uwagi inwestorów pozostawały będą dane o koniunkturze gospodarczej w strefie euro. Opublikowane zostaną indeksy nastrojów w gospodarce, w usługach, wśród konsumentów i w biznesie, które być może nieco więcej powiedzą o kierunku w jakim będzie rozwijała się koniunktura w strefie euro.

Do tej pory w odpowiedzi na obserwowaną słabość gospodarki strefy euro, Europejski Bank Centralny (ECB) wprowadził kompleksowy pakiet działań, w tym program QE, który dość mocno podzielił członków ECB. Nie wykluczone są dalsze obniżki stóp procentowych w strefie euro, o czym wspominał we wczorajszym wywiadzie członek zarządu ECB, Philip Lane. Ponadto uwaga skupi się na wstępnych danych z USA dotyczących zamówień na dobra trwałego użytku, a także dochodów i wydatków Amerykanów. Poznamy preferowaną przez Fed miarę inflacji, wskaźnik bazowy PCE, który zgodnie z konsensusem rynkowym powinien przyśpieszyć we wrześniu do 1,8 proc. z 1,6 proc. w skali roku, co potwierdziłoby rosnąca presje cenową w USA.

Reklama

Od połowy września indeks dolara powrócił do wzrostów. Walucie amerykańskiej nie przeszkadza niejasna sytuacja polityczna w USA, a także oczekiwania rynku dotyczące kolejnych obniżek stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny. Amerykańska koniunktura pozostaje w zdecydowanie lepszej kondycji niż europejska, co także stanowi argument za podtrzymaniem trendu spadkowego na EUR/USD. Dolar pozostaje także mocniejszy względem funta, któremu ciąży niepewność związana z Brexitem, ale także gołębie sygnały płynące z Banku Anglii (BoE). W opinii Michaela Saundersa z BoE przedłużająca się niepewność związania z opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej może stać się wystarczającym argumentem za utrzymaniem ekspansywnej polityki pieniężnej, a nawet obniżką stóp procentowych.

Na rynku krajowym wczoraj zostały opublikowane zapiski z wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Jeszcze w lipcu zgłoszony zastał wniosek o podwyżkę stóp procentowych, podczas gdy wczorajsze "minutki" ujawniły, że niektórzy członkowi Rady dostrzegają coraz więcej ryzyka dla gospodarki, co zaowocowało we wrześniu wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 25 pb., który jednak nie został przyjęty. Poziom inflacji, jak i tempo wzrostu gospodarczego nie uzasadniają jak na razie dalszego cięcia kosztu pieniądza, więc najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w polityce pieniężnej NBP będzie stabilizacja stóp procentowych w kolejnych kwartałach.

EUR/USD

EUR/USD wczoraj przełamał strefę wsparcia w rejonie 1,0925, a dziś znalazł się na nowych tegorocznych miniach i powrócił w okolice linii poprowadzonej po lokalnych dołkach na wykresie w skali W1 począwszy do listopada 2017 roku. Notowania zbliżyły się w okolice psychologicznego poziomu 1,0900, którego jak na razie nie udało się przetestować. Być może jednak sytuacja zmieni się po publikacji preferowanej przez Fed miary inflacji, która być może stanie się argumentem za brakiem konieczności pośpiechu w decyzjach o dalszych obniżkach stóp procentowych. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,0965.

EUR/GBP

EUR/GBP pozostaje w fazie odreagowania impulsu spadkowego z poziomu 0,9324. Funtowi ciążą gołębie sygnały płynące z Banku Anglii. Aktualnie kurs zmierza w okolice oporu w postaci 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Ewentualne wyjście powyżej rejonu 0,8905 otworzy drogę do dalszej zwyżki w okolice linii trendu spadkowego zbiegającej się ze 100- i 50-okresową średnią EMA w skali D1. Silnym wsparciem pozostają okolice 0,8800, gdzie przebiega geometryczny poziom w postaci 61,8 proc. zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od marca 2019 roku.

Anna Wrzesińska

Materiał został przygotowany przez Noble Securities S.A. (NS) z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji i nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu:

Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, jak i

2. Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

Ani autor, ani NS nie gwarantuje jego kompletności i dokładności. Materiał nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym lub jako podstawa do podejmowania działań lub decyzji inwestycyjnych.. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji.

NS ani osoby zatrudnione przez NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania osoby lub podmiotu korzystających z opracowania ani za działania lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku z inwestycji w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawiania się przez inwestora na ryzyko poniesienia straty. Dodatkowe informacje o NS i kwestiach związanych z ryzykiem w inwestowanie w instrumenty finansowe oraz związanych ze sposobem zapobiegania przez NS konfliktom interesów występujących w prowadzonej działalności są zamieszczone na stronie internetowej www.noblemarkets.pl Nadzór nad NS w zakresie prowadzonej działalności maklerskiej sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »