Skutki przyjęcia euro w Polsce negatywnie ocenia 45 proc. badanych - Eurobarometr

W Polsce 45 proc. badanych uważa, że skutki przyjęcia euro będą dla kraju negatywne, a 43 proc. uważa, że skutki będą pozytywne - wynika z przeprowadzonego we wrześniu sondażu, którego wyniki opublikowano w grudniowym Eurobarometrze. W poprzednim badaniu z maja było to odpowiednio 38 i 48 proc.

Inne kraje, w których we wrześniowym badaniu przeważały negatywne oceny skutków przyjęcia euro to Czechy, Łotwa i Litwa.

"Patrząc na zmiany, jakie nastąpiły od maja 2010 r., warto zaznaczyć, że obywatele Polski znacznie mniej optymistycznie oceniają możliwości szybkiego przystąpienia do strefy euro: w maju 2010 r. 37 proc. polskich respondentów spodziewało się, że ich kraj wejdzie do strefy euro w ciągu najbliższych trzech lat, podczas gdy we wrześniu 2010 r. było to tylko 24 proc. (spadek o 13 pkt. proc.). W tym samym czasie odsetek Polaków, którzy oceniali, że zmiana waluty nie nastąpi w ciągu najbliższych pięciu lat wzrósł o 7 pkt. proc. (z 15 proc. w maju 2010 r. do 21 proc. we wrześniu 2010 r.)" - napisano w grudniowym Eurobarometrze.

Reklama

Z badania wynika, że odsetek Polaków oceniających klimat do przyjęcia euro jako niesprzyjający wzrósł do 53 proc., w stosunku do 44 proc. w maju.

"Analizując zmiany, które nastąpiły od poprzedniego badania, na Węgrzech i w Polsce odnotowano znaczne spadki pozytywnych ocen skutków przyjęcia euro" - napisano.

Odsetek polskich respondentów chcących przyjąć euro najpóźniej, jak to możliwe, w stosunku do maja wzrósł o 9 pkt. proc.

"(Spośród ośmiu nowych państw członkowskich - PAP) odsetek rezydentów, którzy chcieliby przyjęcia euro najpóźniej, jak to możliwe, był najwyższy w Czechach i Polsce (po 47 proc.) i na Łotwie (46 proc.) - napisano.

"W Polsce odsetek respondentów spodziewających się negatywnego wpływu przyjęcia euro na ich życie osobiste był większy niż spodziewających się pozytywnych skutków (50 wobec 36 proc.)" - dodano.

W komentarzu do badania zaznaczono, że 24 proc. Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że Polska jest prawnie zobowiązana do przyjęcia wspólnej waluty.

W Polsce sondaż w dniach 20-24 września 2010 r. przeprowadził instytut Gallup Polska na próbie 1001 Polaków. Badanie powstało na zamówienie Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej.

Raport Interia.pl: Kiedy Polska przyjmie euro?

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: badania | euro w Polsce | proca | strefy | eurobarometr | skutki | waluty | przyjęcie euro | W.E.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »