Reklama

Słabsze perspektywy światowego wzrostu

Wspólna waluta od rana umacnia się wobec zdecydowanej większości walut z grona G-10 oraz rynków wschodzących. Kurs EUR/USD wzrasta do 1,3380. Wobec euro traci również polski złoty. Kurs EUR/PLN wzrasta do 4,2640. USD/PLN natomiast znajduje się na 3,1850. Dziś uwaga przenosi się na Stany Zjednoczone.

O godzinie 14:30 poznamy dynamikę sprzedaży detalicznej w maju oraz tygodniową liczbę nowo zarejestrowanych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Trzydzieści minut wcześniej uwagę rodzimych inwestorów z pewnością przykują dane o inflacji w Polsce za maj.

Największej aprecjacji od wczoraj ulega japońska waluta.

Kurs USD/JPY zniżkuje poniżej 94, czyli poziomu sprzed kwietniowego posiedzenia BoJ, na którym ogłoszono rozpoczęcie agresywnej stymulacji monetarnej. Wsparciem dla jena okazała się publikacja najnowszych prognoz Banku Światowego. Obniżona została prognoza światowego wzrostu gospodarczego na 2013 rok z 2,4 do 2,2 proc. oraz na 2014 rok z 3,1 do 3,0 proc. Bank Światowy obniżył również prognozy wzrostu na 2013 rok dla strefy euro (z -0,1 do -0,6 proc.) oraz Chin (z 8,4 do 7,7 proc.), natomiast skorygował w górę dla USA (z 1,9 do 2 proc.) oraz Japonii (z 0,8 do 1,4 proc.).

Reklama

Dodatkowym wsparciem dla japońskiej waluty okazała się poranna informacja o tygodniowych przepływach związanych z zakupami obligacji. Czwarty tydzień z rzędu bowiem japońscy inwestorzy więcej sprzedają zagranicznych obligacji niż ich kupują. Indeks Nikkei sesję kończy ponad sześcioprocentowym spadkiem.

Polska: Maj ostatnim miesiącem dezinflacji

Dzisiejszy odczyt inflacji konsumenckiej w Polsce będzie jedenastym z rzędu, kiedy roczna dynamika CPI nie będzie większa od analogicznej wartości odnotowanej w poprzednim miesiącu. Spodziewamy się, że ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 0,7 proc., co jest najniższym tempem wzrostu od siedmiu lat. W dalszej perspektywie spodziewamy się powolnego przyspieszania wzrostu cen. W II kw. CPI wzrośnie o 0,8 proc. r/r, a w dwóch kolejnych: o 1,4 i 1,9 proc..

Uważamy, że odczyt za maj nie będzie miał dużego wpływu na lipcową decyzję RPP ws. stóp procentowych. Kolejny spadek inflacji o 0,1 pp. nie będzie bowiem żadnym zaskoczeniem, co więcej kluczowe znaczenie dla decyzji będzie miała najnowsza projekcja inflacyjna.

Szymon Zajkowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »