Reklama

Słabszy PMI dla usług podważa wiarygodność wcześniejszego sygnału

Opublikowany dzisiaj o godz. 14:58 wstępny odczyt liczonego przez Markit indeksu PMI dla usług w USA, okazał się dość słaby. Wartość za luty to 52,7 pkt. wobec 56,7 pkt. odnotowanych miesiąc wcześniej.

W efekcie zbiorczy PMI (liczony wspólnie dla przemysłu i usług) spadł do 53,5 pkt. wobec 56,3 pkt. w styczniu, co jest najniższą wartością od października 2013 r. To każe postawić pod znakiem zapytania wiarygodność dobrego odczytu PMI dla przemysłu, który poznaliśmy w ubiegłym tygodniu. Zwłaszcza, że indeksy regionalne nadal są słabe - w zeszłym tygodniu mieliśmy odczyty z Nowego Jorku i Filadelfii, a publikowany dzisiaj mało popularny indeks aktywności z Chicago (rynek patrzy głównie na Chicago PMI, który poznamy w piątek) spadł w styczniu do -0,39 pkt., a dane za grudzień zostały zrewidowane w dół do -0,03 pkt. z 0,16 pkt.

Reklama

Co ciekawe to jednak nie przeszkodziło zbytnio w utrzymaniu zwyżki dolara względem głównych walut, która rozpoczęła się koło południa. Pytanie, na ile rynek próbuje już teraz dyskontować scenariusz, jaki może się rozegrać w przyszłym tygodniu, a który oparty jest o założenie, że dane makro za luty (indeksy ISM i miesięczne odczyty Departamentu Pracy USA) nie będą takie złe. Jednak to oznaczałoby to też, że inwestorzy nie przywiązują większej wagi do danych PMI.

Jutro w kalendarzu mamy ostateczny odczyt niemieckiego PKB za IV kwartał o godz. 8:00 rano, a także indeks zaufania we francuskim biznesie za luty o godz. 8:45, a także sprzedaż detaliczną z Włoch o godz. 10:00. Wpływ na nastroje mogą mieć zwłaszcza te dwie ostatnie publikacje (gdyby były słabsze). Patrząc na dzisiejsze zachowanie się EUR/USD widać, że inwestorzy z pewnym opóźnieniem zareagowali na weekendowe słowa szefa ECB, który zaznaczył, że posiedzenie zaplanowane na 6 marca może być istotne pod kątem podjęcia ważnych decyzji. Z kolei po południu to szereg publikacji z USA, w tym z rynku nieruchomości, które mogą rozczarować (to indeks cen domów S&P Case Shiller za grudzień, czy też grudniowy indeks cenowy FHFA). Poznamy też dane z okręgu Richmond (odnośnie aktywności gospodarczej w tym rejonie), oraz ważny indeks zaufania konsumentów sporządzany przez Conference Board. Teoretycznie kombinacja tych danych, nie powinna dać argumentów za wzrostem dolara.

Na wykresie BOSSA USD widać, że rynek ponownie próbuje przetestować maksima z ubiegłego tygodnia na 68,54 pkt. i zrealizować ruch w stronę 68,60 pkt. Przełamanie tych poziomów może okazać się bardzo trudne bez dodatkowego, dość mocnego pro-dolarowego impulsu.

W przypadku EUR/USD doszło do naruszenia dolnego ograniczenia kanału, przez co on sam staje się już mało wiarygodny. Teraz kluczową strefą wsparcia będzie rejon 1,3700-1,3710, który jest zaznaczony na dziennym wykresie prostokątem Jego złamanie, czego nie można do końca wykluczyć, da pretekst do ruchu w stronę 1,3685. W przypadku odbicia w górę pierwszy mocny opór to okolice 1,3740-45.

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Dowiedz się więcej na temat: waluty | wiarygodność

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »