Reklama

Słaby koniec roku w Polsce

Kurs EUR/USD znajduje się blisko 1,3310. W obecnym tygodniu notowania przebiegały raczej stabilnie - kurs wahał się pomiędzy 1,3260 a 1,3400. Wskaźnik RSI(14) obliczany dla interwału godzinowego spada w okolice 30 pkt. co daje sygnał wyprzedania rynku.

Kurs EUR/USD znajduje się blisko 1,3310. W obecnym tygodniu notowania przebiegały raczej stabilnie - kurs wahał się pomiędzy 1,3260 a 1,3400. Wskaźnik RSI(14) obliczany dla interwału godzinowego spada w okolice 30 pkt. co daje sygnał wyprzedania rynku.

USA: Tydzień dobrych danych

Publikacja szeregu danych z amerykańskiej gospodarki nie miała znacznego wpływu na kurs EUR/USD. Tydzień rozpoczął się od wystąpienia szefa Fed, który wypowiedział się o stanie największej na świecie gospodarki. Zdaniem Bena Bernanke stopa bezrobocia jest nadal za wysoko, a ożywienia nie ma takie tempa jakby sobie tego życzył. Dodał też, że Europa całkiem nieźle radzi sobie z kryzysem zadłużenia i sprawy związane z finansami publicznymi mają się coraz lepiej. Jego zdaniem gospodarka USA powoli wychodzi z marazmu i proces ten będzie przyspieszał, jednak zagrożeniem są działania fiskalne, które popchną gospodarkę w kierunku recesji - słowa te można traktować jako swoisty apel do polityków, aby zawarli porozumienie ws. wygasających zwolnień podatkowych. Dane makroekonomiczne dobrze odzwierciedlają słowa Bernanke. Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu o 0,5 proc. (m/m), natomiast wstępny odczyt indeksu Uniwersytetu Michigan za styczeń sygnalizuje pogorszenie koniunktury konsumenckiej w przyszłości (spadek do 71,3 pkt.). Bernanke jest przekonany, że roczna dynamika inflacji pozostanie poniżej 2 proc. Odczyt inflacji CPI wpisuje się w ten scenariusz - inflacja wzrosła o 1,7 proc. (r/r). Zagrożeniem dalszej dezinflacji są ceny żywności importowanej (wzrosły o 2,5 proc.). Dane z rynku nieruchomości nadal wskazują na poprawę. Liczba rozpoczętych budów domów jest najwyższa od połowy 2008 r. i powoli zbliża się do bariery 1 mln. Podobnie wygląda trend liczby pozwoleń na budowę. Optymizm w branży budowlanej pozostaje na wysokim poziomie (indeks NAHB nadal wynosi 47 pkt.). Wskaźniki koniunktury regionalnej (w tym tygodniu opublikowano indeksy: NY Empire State i Fed z Filadelfii), jak zawsze dają niejednoznaczny obraz (stabilizacja pierwszego i spadek drugiego).

Reklama

Euroland: Poprawa sentymentu

Wczorajsza aukcja hiszpańskiego długu poprawiła nastroje wokół strefy euro. Rentowność 10-letnich obligacji Hiszpanii wynosi obecnie 5,1 proc. co jest dużą zasługą ECB, które zapowiedzią programu OMT sprawdziło rentowność z 7,5 proc. Dobrze radzą sobie inne kraje peryferyjne strefy euro - Grecja, Portugalia i Włochy - spready obligacji tych krajów a niemieckimi bundami są na najniższym poziomie w skali tego miesiąca i przekraczają średnią miesięczną o ponad 1,5 odchylenia standardowego.

Japonia: Dalsza deprecjacja jena

Kurs USD/JPY osiągnął w tym tygodniu wartość, która ostatnio została odnotowana w czerwcu 2010 r. - 90. Presja ze strony premiera Shinzo Abe skutkuje dalszą deprecjacją jena. W tym tygodniu została ona na chwilę zahamowana po tym jak japoński minister finansów zakwestionował politykę deprecjacji jena, uważając, że zbyt szybka skala wzrostów kursu USD/JPY może doprowadzić do bankructwa przedsiębiorstw zadłużonych w walutach obcych. Dodatkowo jenowi pomogły lepsze dane o zamówieniach na maszyny w listopadzie. Wzrost kursu USD/JPY powyżej 90 przypieczętowały słowa doradcy premiera Abe, który stwierdził, że kurs na poziomie 100 byłby optymalny dla gospodarki.

Polska: Wysyp pesymistycznych danych

Kurs EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,15, a USD/PLN 3,12. Spadek wartości złotego wywołany został przez fatalne dane makroekonomiczne za grudzień (i listopad w przypadku handlu zagranicznego).

Seria danych z tego tygodnia ukazuje znaczną skalę spowolnienia gospodarczego w Polsce. Produkcja przemysłowa spadła o ponad 10 proc. w ujęciu rocznym, czyli znacznie poniżej oczekiwań rynku. Podobnie z produkcją budowlano- montażową z tym, że spadła ona aż o ponad 24 proc. Saldo rachunku bieżącego wyniosło prawie -1500 mln euro. Po dwumiesięcznej przerwie saldo obrotów towarowych odnotowało ujemną wartość -400 mln euro. Inflacja konsumencka po ponad 2 latach wróciła poniżej celu inflacyjnego. Zatrudnienie spadło o -0,5 proc., a wynagrodzenia wzrosły o 2,4 proc.

Marcin Pietrzak, departament analiz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »