Reklama

Słowa Mario Draghiego pogrążają euro...

Zgodnie z oczekiwaniami, Europejski Bank Centralny nie zmienił dziś stopy procentowej, pozostała ona więc na poziomie 0,75 proc. Jednak ważniejszym wydarzeniem była sama konferencja prasowa na której wystąpił prezes EBC - Mario Draghi.

Zgodnie z oczekiwaniami, Europejski Bank Centralny nie zmienił dziś stopy procentowej, pozostała ona więc na poziomie 0,75 proc. Jednak ważniejszym wydarzeniem była sama konferencja prasowa na której wystąpił prezes EBC - Mario Draghi.

Zgodnie z naszymi porannymi przypuszczeniami, kurs wspólnej waluty spadł. W miarę trwania konferencji eurodolar z okolic 1,3550 osunął się do 1,3440. Obecnie wyprzedaż wspólnej waluty trwa, a kurs głównej pary walutowej wynosi 1,3411.

Z ust prezesa ECB mogliśmy usłyszeć m.in że w bieżącym roku powinno rozpocząć się stopniowe ożywienie europejskich gospodarek, natomiast stopa inflacji spadnie w tym czasie poniżej 2 proc., dodatkowo według Mario Draghiego nastroje rynków poprawiły się w ostatnich miesiącach. Zapytany, czy wspólna waluta nie jest zbyt mocna, stwierdził, że siła wspólnej waluty to dowód zaufania do niej.

Reklama

Dziś w Brukseli rozpoczyna się spotkanie przywódców UE w sprawie budżetu na lata 2014-2020. Zapewne nie obędzie się bez cięć, a poszczególni płatnicy będą spierali się o większe rabaty. Z pewnością będą to trudne rozmowy. Nie jest również tajemnicą, że Polska znajduje się w gronie krajów, które aspirują do otrzymania jak największej pomocy w ramach polityki spójności, podczas gdy państwa takie jak Wielka Brytania, Szwecja czy Finlandia prezentują daleko bardziej sceptyczne stanowisko. Warto przypomnieć, że ostatnie listopadowe spotkanie zakończyło się fiaskiem. W przypadku nie uzyskania porozumienia nastroje w Europie mogą się znacząco pogorszyć.

Złoty mocniejszy i słabszy

Na zakończenie dzisiejszej sesji złoty zachowuje się odmiennie niż zwykle, choć jest to zrozumiałe po mocnym spadku kursu głównej pary walutowej. Mianowicie złoty umocnił się w stosunku do euro, które jest obecnie wyceniane na 4,1667, a osłabił wobec dolara, którego kurs wynosi 3,1076. Po dzisiejszej aukcji obligacji wzrosła również rentowność polskiego długu, która na chwile obecną wynosi 4,004 proc.

Michał Palenciuk

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »