Reklama

Spada zainteresowanie dolarem

Amerykańska waluta jest pod presją sprzedających m.in. za względu na zdecydowane cofnięcie w oczekiwaniach odnośnie przyszłych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy nie wierzą w ani jedną podwyżkę w tym roku i to nawet pomimo ostatnich projekcji.

W efekcie same oczekiwania wpływają na spadek zainteresowania amerykańskim dolarem i tym samym obserwujemy jego wyprzedaż, co jest także potwierdzone przez obserwację zachowania inwestorów na kontraktach terminowych na indeks dolara. Na tym rynku niedźwiedzie, czyli inwestorzy liczący na spadek wartości dolarowego indeksu, mają najwięcej zajętych pozycji od grudnia 2015 roku.

Reklama

Przy okazji cofnięcie w oczekiwaniach odnośnie podwyżek stóp w USA korzystanie wpływają na rynki wschodzące. Jest to związane z tym, że w przypadku wzrostu oprocentowania bezpiecznych aktywów (np. obligacje USA) kapitał odpływałby z bardziej ryzykownych aktywów rynków wschodzący (EM-emerging markets). Natomiast brak podwyżek powoduje, że tamtejsze aktywa nie są jeszcze aż tak atrakcyjne pod względem oprocentowania i wtedy też inwestorzy kosztem bezpieczeństwa wolą udać się na rynki EM.

Potwierdzają to dane Institute of International Finance, według których na rynki EM miało w marcu napłynąć 36,8 mld dolarów, co jest najwyższą wartością od ponad 20 miesięcy. Tak duże przetasowania w portfelach mogą sugerować zmianę sentymentu na pozytywny w stronę EM w tym także w stronę Polski. W efekcie czego przez takie zmiany wśród globalnych inwestorów niewykluczone, że złoty nadal będzie zyskiwać na wartości o ile czynniki wewnętrzne się nie pogorszą i nie zniechęcą inwestorów wraz z agencjami ratingowymi.

Autor: Daniel Kostecki, Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych HFT Brokers

Dowiedz się więcej na temat: tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »