Reklama

Spokój przed protokołem

Dzisiejszy dzień na rynku walutowym jak do tej pory nie przyniósł większych zmian na głównych parach. Na rynku cały czas widoczna jest lekka słabość dolara, zarówno w stosunku do euro i jena, ale już nie w tak dużym stopniu jak wczoraj. Co ciekawe para EURUSD cały czas lekko rośnie, pomimo iż dziś szef Centralnego Banku Grecji, jako kolejny przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego, wspomniał, że bank pracuje nad uruchomieniem programu skupu aktywów.

Na rynkach EM również nie widać większej zmienności, z wyjątkiem liry tureckiej. Traci dziś ona na wartości ponad 1,2 proc. w stosunku do dolara po tym jak przedstawiciele centralnego banku i ministerstwa finansów zaczęli podkreślać rolę wysokiego kursu USDTRY w odbiciu tureckiej gospodarki.

Reklama

Wydarzenie dnia, którym jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, jest jeszcze przed nami (godz. 20:00). Przypomnijmy, iż na marcowym posiedzeniu Komitet po raz trzeci ograniczył program skupu aktywów o 10 mld USD. Jednak to nie ta decyzja najbardziej interesuje rynki. Inwestorzy pogodzili się z faktem, iż program będzie ograniczany w tej kwocie na każdym posiedzeniu i w konsekwencji zostanie wygaszony pod koniec tego roku. Ostatnie posiedzenie przyniosło jeszcze kilka innych zmian.

Zarzucony został cel w postaci maksymalnego poziomu stopy bezrobocia (6,5 proc.), przy którym może nastąpić podwyżka. Przede wszystkim jednak wykres pokazujący oczekiwania członków FOMC, co do poziomu stóp procentowych sugeruje, iż konsensus w Fed widzi teraz trzy podwyżki w 2015 roku. Ten wątek najbardziej interesuje rynki i jeśli minutes potwierdzą zaostrzenie retoryki części członków Komitetu dolar może zyskiwać na wartości.

Dział Analiz XTB

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »