Reklama

Spokojny koniec tygodnia?

Wczorajszy dzień na rynkach był bardzo spokojny, wyjątkowo wręcz spokojny w kontekście ostatnich kilku tygodni. To umożliwiło złotemu konsolidację na korzystnych poziomach i przynajmniej dzisiejszy kalendarz nie powinien tego zmienić.

Po kilku dniach euforii zapędy inwestorów zostały nieco przyhamowane i wczoraj pojawiły się nawet pierwsze próby nieco większej realizacji zysków, jednak były ona niewielkie i już dziś rano są w dużym stopniu odwracane. Kalendarz był tak trochę w cieniu - lepsze dane z USA odnośnie nowych bezrobotnych nie zrobiły na inwestorach wrażenia, m.in. dlatego, że po części są efektem zmiany metodologii. Kompletnie bez echa przeszła konferencja z udziałem szefów Fed, EBC i Banku Anglii - to znak, że inwestorzy już za pewnik przyjmują maksymalnie luźną politykę pieniężną. Jedynym czynnikiem, który mógłby zmącić ten spokój, jest rosnąca liczba przypadków COVID19 w USA (wczoraj według danych wolrdometers już ponad 160 tys.!), jednak rynek oszołomiony informacją o szczepionce (i dziwnym trafem pomijający fakt, że w tym samym dniu prezes Pfizera pozbywa się akcji) na razie tego nie zauważa.

Reklama

Być może zatem uda się tę sielankę dowieźć do weekendu. Dzisiejszy kalendarz nie jest jakoś specjalnie intensywny. W USA mamy dane o inflacji PPI oraz nastroje konsumentów (Universtiy of Michigan) - nie są to pozycje, które mogłyby wywrzeć istotny wpływ na sentyment. W Polsce opublikowane będą dane o PKB za trzeci kwartał - konsensus rynkowy zakłada spadek o 1,7% r/r (godzina 10:00). Złoty zaczyna piątkowy handel stabilnie, wydaje się jednak, że przy tych poziomach i szczególnie przy dość lekceważącym stosunku do ryzyka ze strony rynków globalnych, ryzyko jest zdecydowanie po stronie osłabienia naszej waluty. O 8:15 euro kosztuje 4,4935 złotego, dolar 3,8072 złotego, frank 4,1611 złotego, zaś funt 5,0039 złotego.
dr Przemysław Kwiecień CFA<br> Główny Ekonomista

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »