Reklama

Spotkanie eurogrupy przesunięte

Grecja nie spełnia jeszcze wszystkich warunków otrzymania drugiego programu pomocy. Spotkanie ministrów finansów strefy euro zostało przesunięte, jednak nie wpłynęło to na notowania eurodolara. Złoty w nocy z wtorku na środę umocnił się do euro i dolara.

We wtorek wieczorem Jean-Claude Juncker poinformował, że spotkanie ministrów finansów strefy euro, które miało odbyć się w dniu dzisiejszym, nie odbędzie się. Wg szefa eurogrupy, Grecja nie spełnia jeszcze wszystkich warunków otrzymania drugiego programu pomocy. Chodzi tutaj o m.in. dodatkowe 325 mln euro oszczędności w 2012 roku oraz brakuje pisemnego oświadczenia przewodniczących partii, którzy zasiadają w rządzie, do tego, że wykonają swoje postanowienia względem budżetu.

Reklama

Dzisiaj o godz. 8.00 czasu warszawskiego zostały opublikowane dane dotyczące dynamiki PKB za IV kwartał w Niemczech oraz Francji. Gospodarka Niemiec skurczyła się w ostatnim kwartale 2011 roku - 0,2 proc. (ekonomiści oczekiwali spadku w wysokości - 0,3 proc.). PKB Francji wzrósł 0,2 proc. k/k, podczas gdy analitycy szacowali odczyt na poziomie -0,1 proc. Dane te nie wpłynęły na rynek eurodolara. Prawdopodobnie dzisiaj rynek eurodolara nie wykreuje średnioterminowego trendu, jak można było spodziewać się we wtorek, kiedy spotkanie ministrów strefy euro nadal było aktualne. O godz. 11.00 poznamy jeszcze wstępny odczyt dynamiki PKB w strefie euro. O godz. 15.15 odbędzie się publikacja dynamiki produkcji przemysłowej w Stanach Zjednoczonych za styczeń. Rynek eurodolara utworzył dzisiaj lokalne maksimum na poziomie 1,3190 USD. O godz. 8.30 inwestorzy płacili za euro ok. 1,3171 USD. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,3206 USD. Poziom najbliższego wsparcia to 1,3127 USD.

Kurs pary dolar-złoty zyskiwał wtorek oraz w nocy z wtorku na środę. We wtorek po utworzeniu szczytu na poziomie 3,2006 PLN kurs skierował się na południe tworząc ekstremum na poziomie 3,1597 PLN. W przypadku rynku euro do złotego kurs umocnił się na korzyść złotego 3,5 grosza. W środę z rana po utworzeniu minimum na poziomie 4,1636 PLN, rynek lekko odreagował. O godz. 8.30 czasu warszawskiego inwestorzy płacili za euro ok. 4,1701 PLN oraz za dolara 3,1666 PLN.

O godz. 11.30 odbędzie się aukcja portugalskich obligacji. Troika (Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny) rozpoczną dzisiaj przegląd stanu portugalskich finansów. Odbędzie się także jedynie telekonferencja ministrów finansów strefy euro, na której jednak nie powinniśmy dowiedzieć się niczego szczególnego.

Radosław Wierzbicki

NOBLE Markets

Dowiedz się więcej na temat: spotkani

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »