Reklama

Spotkanie Merkel-Sarkozy uspokoiło rynki

Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara przebiegała w rytm doniesień ze spotkania A.Merkel i N.Sarkozego. Mimo, iż spotkanie przywódców Niemiec i Francji nie przyniosło żadnych konkretów to jednak zapowiedzi współpracy w kwestii rozwiązania problemów długów greckich uspokoiły rynki.

Kurs EUR/USD zwyżkował w trakcie sesji osiągając w późnych godzinach popołudniowych okolice 1,43. Tak więc europejska waluta w wyniku uspakajających wypowiedzi po szczycie przywódców zaczęła odzyskiwać siły. Dodatkowo wspólnej walucie pomógł gorszy od oczekiwań odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan. Wyniósł on w czerwcu 71,8 pkt., wobec poprzedniego odczytu na poziomie 74,3 pkt. i prognoz równych 74 pkt.

Krajowy rynek walutowy również pozostawał przez cała sesję pod wpływem doniesień o problemach Grecji. Dla rynków nawet publikowane dane o produkcji przemysłowej i cenach producentów okazały się drugoplanowe. Produkcja przemysłowa wzrosła o 7,7 procent w maju br. w porównaniu z tym samym okresem z przed roku, a indeks PPI wyniósł 6,5 procent w ujęciu rocznym. Rynki spodziewały się nieco wyższej produkcji (na poziomie 7,8 procent) oraz wyraźnie wyższego odczytu PPI (mediana prognoz 7,1 procent rok do roku).

Reklama

Dane wskazują na mniejsze prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP, co wpłynęło na osłabienie złotego. Kurs EUR/PLN po spadku w pierwszej części sesji, dzięki poprawie nastrojów na rynkach globalnych po publikacji krajowych danych makro ponowienie wzrósł. Pod koniec sesji EUR/PLN znajdował się na poziomie 3,9740-3,9780.

Krzysztof Wołowicz

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »