Reklama

Spotkanie ministrów w trudnej atmosferze

Rozpoczynające się dziś spotkanie ministrów finansów Strefy Euro odbywać się będzie w nie najlepszej atmosferze. Weekend nie przyniósł bowiem zbyt pozytywnych informacji.

Głównym zamartwieniem szefów resortów finansów będzie zapewne przyjęty przez rząd Grecji plan budżetu na przyszły rok. Zakład on ograniczenie deficytu budżetowego z 8,5% do 6,8%. To znacznie powyżej wymogów jakie postawiła Unia Europejski i MFW. Oczekiwano bowiem, że tegoroczny deficyt wyniesie 7,5%, zaś przyszłoroczny 6,5%. Powodem niezrealizowania składanych wcześniej obietnic jest wolniejsze niż zakładano tempo wychodzenia z recesji. To niezbyt dobry sygnał dla kontrolerów z trójki, którzy weryfikują obecnie stan reform wprowadzanych przez rząd premiera Papandreu. Poza tym zmartwieniem uczestników dzisiejszego spotkania będą także odbywające się w weekend protesty w Portugalii przeciwko oszczędnościom oraz doniesienia mediów na temat redukcji greckiego zadłużenia. Jeszcze w piątek wieczorem spekulowano bowiem, że przedstawiciele MFW, KE i EBC będą się domagać od prywatnych wierzycieli zgodny na większą redukcją długu Grecji nawet do 75%. To wszystko bardzo negatywnie odbija się na wartości wspólnej walut. Już w piątek była ona mocno przeceniana i na początku nowego tygodnia ten trend jest kontynuowany. O poranku kurs głównej pary kształtuje się na poziomie 1,3335.

Reklama

Złoty znów słaby

Spadające notowania głównej pary walutowej jeszcze w piątek sprawiły, że rodzima waluta silnie traciła na wartości. Niewielki wpływ na zahamowanie wzrostów miała interwencja Narodowego Banku Polskiego. Na początku nowego tygodnia rodzima waluta jest jeszcze słabsza. O poranku kurs pary USD/PLN kształtuje się na poziomie 3,3180, zaś pary EUR/PLN wokół wartości 4,4250. Złoty traci przede wszystkim na cięgle niepewnej sytuacji w Strefie Euro. Duża liczba spekulacji nie pozwala rynkom na ustabilizowanie się. Dodatkowo ciągłe spory europejskich oficjeli m.in. o lewarowanie EFSF, na które nie godzą się Niemcy nie pomagają w szybkim wyprostowaniu całej sytuacji.

Dziś dane na temat przemysłu

Dzisiejszy dzień przyniesie nam tylko trzy istotne publikacje makroekonomiczne. O godzinie 09:00 poznamy odczyt indeksu PMI dla przemysłu w Polsce. Analitycy zakładają niewielki spadek tego wskaźnika z poziomu 51,8 pkt do 51,05 pkt. Następnie o godzinie 10:00 poznamy ostateczną wartość indeksu PMI dla sektora przemysłowego w Strefie Euro. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 48,4 pkt, czyli o 0,6 pkt niżej niż w poprzednim okresie. Ostatnią publikację poznamy o godzinie 16:00. Będzie to indeks ISM dla przemysłu w USA. Oczekuje się, że wartości tego wskaźnika zmaleje z poziomu 50,6 pkt do wartości 50,3 pkt.

Michał Mąkosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »