Reklama

Środa to dzień funta

Opublikowane o godz. 10:30 dane z brytyjskiego rynku pracy nie różniły się wyraźnie od rynkowych prognoz. Stopa bezrobocia spadła w czerwcu do 6,4 proc. z 6,5 proc., a liczone wg. innej metodologii zatrudnienie zmniejszyło się w lipcu o 33,6 tys. etatów (oczekiwano spadku o 30 tys., ale dane za maj wskazały na spadek o 39,5 tys.

Rynek zdaje się zwrócił większą uwagę na dane nt. płac, których tygodniowa dynamika spadła w czerwcu o 0,2 proc. r/r. Zresztą, kluczowe informacje dopiero przed nami. O godz. 11:30 opublikowany zostanie raport nt. inflacji sporządzany przez Bank Anglii i głos zabierze sam Mark Carney. Rynek liczy na to, że znajdzie w nim argumenty za podtrzymaniem oczekiwań mówiących o podwyżce stóp w grudniu. Seria słabszych danych makro w ostatnich tygodniach nieco je ograniczyła, stąd też przecena funta.

˘ GBP/USD: Korekta się zakończyła?

Reklama

˘ EUR/USD: To czy odwrócone RGR zacznie się realizować zależy od reakcji na dane z USA

Koszykowy BOSSA USD nie zdołał wyjść ponad opór na 69,10 pkt. Dzisiaj czekamy na ważne publikacje makro z USA. O godz. 14:30 opublikowana zostanie lipcowa sprzedaż detaliczna. Rynek zakłada, że wzrosła ona o 0,2 proc. m/m i 0,4 proc. m/m z wyłączeniem wolumenu samochodów. Oczekiwania są niskie, co teoretycznie daje pole do pozytywnego zaskoczenia. Gorzej, jeżeli będzie odwrotnie. Niemniej, wtedy można będzie spodziewać się początku większej korekty na BOSSA USD. W ostatnich komentarzach pisaliśmy, że rynek potrzebuje teraz pozytywnych niespodzianek z USA, aby podtrzymać swoje oczekiwania, co do wyraźniejszego zaostrzenia polityki monetarnej w 2015 r. Pamiętajmy też, że zbyt duża jednomyślność wśród uczestników rynku bywa niebezpieczna. Tymczasem według ostatniej, comiesięcznej ankiety przeprowadzonej wśród zarządzających przez Bank of America/ Merrill Lynch, aż 84 proc. zakłada, że dolar wzrośnie, a blisko 61 proc. uważa, że jest on obecnie niedowartościowany...

GBP/USD: Korekta się zakończyła?

Przecena trwająca od początku lipca zaowocowała ponad 300 pipsów spadku na tej parze. W efekcie wróciliśmy do kluczowego, szerokiego obszaru wsparcia 1,6740-1,6825. Dzienne wskaźniki zaczynają generować pozytywne sygnały z kursem bazowym i są bliskie wygenerowania sygnałów kupna. Dzisiaj została podjęta próba naruszenia minimum z 1 sierpnia na 1,6810. Jeżeli to się uda, to będzie to sygnał, że rynek kończy korektę i próbuje wracać do wzrostów. Niemniej kluczowe będzie dopiero naruszenie poziomu 1,6887 z 5 lipca b.r. Wtedy będziemy mieć szanse na ruch do strefy 1,6965-95.

EUR/USD: To czy odwrócone RGR zacznie się realizować zależy od reakcji na dane z USA

To, że rynek nie spadł wczoraj poniżej dołka z ostatnich dni na 1,3332, a wieczorem powrócił ponad 1,3366 jest pozytywne, ale to za mało, aby uznać, że prawe ramię odwróconej formacji RGR jest zakończone i czas na wzrosty w stronę linii szyi, która przebiega w okolicach 1,3420. Dane makro ze strefy euro nie zachwycają - dynamika produkcji przemysłowej w czerwcu spadła o 0,3 proc. m/m (oczekiwano zwyżki o 0,3 proc. m/m), a ujęciu rocznym nie zmieniła się po tym, jak w maju mieliśmy wzrost o 0,6 proc. r/r. Tymczasem te dane będą jeszcze gorsze za sprawą rosyjskich sankcji, które mogą być jeszcze mocniejsze, jeżeli Rosja zaangażuje się otwarcie na Ukrainie (na razie od wczoraj wszystkich elektryzuje tzw. humanitarny konwój złożony z szeregu ciężarówek, który zmierza do granicy). W efekcie wydaje się jasne, że ECB powinien zdecydować się na kolejne kroki jesienią, a kwestia zakupów aktywów nie jest aż tak abstrakcyjna. No właśnie, nie jest? Sceptyczny Jens Weidmann z Bundesbanku przyznał dzisiaj, że na razie należy ocenić wpływ ostatnich posunięć, aby zdecydować się na kolejne.

Reasumując, jeżeli po południu nie uda się wrócić ponad 1,3366 to szanse na realizację odwróconego RGR będą nikłe, a bardziej prawdopodobny stanie się ruch w stronę minimów z ostatniej jesieni na 1,3294.

Marek Rogalski - główny analityk walutowy DM BOŚ

Dowiedz się więcej na temat: funt brytyjski | dzien | Środa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »