Stabilna perspektywa ratingu Polski
Po wczorajszym udanym dniu, w sesji azjatyckiej doszło do korekcyjnych spadków na głównej parze.
Stało się tak ze względu na dotarcie kursu do poziomu oporu w okolicach 1,4360. Jednak uspokojenie nastrojów dzięki interwencji Szwajcarskiego Banku Narodowego, a także nieco lepszym danym szacunkowym z amerykańskiego rynku pracy, pomogło podtrzymać pozytywne nastawienie do wspólnej waluty. W efekcie dziś rano obserwowaliśmy szybki powrót kursu EUR/USD ponownie powyżej poziomu 1,43. Przed nami ciekawa konferencja EBC, na której inwestorzy będą wyczekiwać na pokrzepiające słowa przewodniczącego.
Pierwszy oddech złapała również polska waluta. Po osiągnięciu wczoraj lokalnych maksimów, dziś kursy EUR/PLN i USD/PLN znajdują się nieco niżej. Dużo gorzej zachowywała się wczoraj polska giełda, gdzie ponad 3 procentowe spadki zaliczyły wszystkie główne indeksy. Warto jednak zauważyć, że w ostatnich dniach nasza giełda zachowywała się nie najgorzej na tle innych giełd europejskich, więc całościowo nie odstajemy zbytnio od ogólnej sytuacji. Z pozytywnych informacji warto wskazać wczorajszy komunikat agencji S&P, która potwierdziła rating Polski i jego stabilną perspektywę. To dobry sygnał dla inwestorów, gdyż zapewnia, że sytuacja w naszej gospodarce jest stabilna. Jednak nie obyło się bez wytknięcia Polsce znacznego i stale rosnącego długu publicznego. Mimo to złoty jest dziś silniejszy, kurs USD/PLN wynosi obecnie 2,8060, a EUR/PLN 4,0220.
Przedostatnia sesja w tym tygodniu dostarczy inwestorom przede wszystkim nowych informacji dotyczących spojrzenia Europejskiego Banku Centralnego na ostatnie wydarzenia w gospodarce światowej. O godzinie 13:45 poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych w Strefie Euro (inwestorzy oczekują utrzymania stóp na poziomie 1,5%), natomiast o 14:30 wysłuchamy wystąpienia Jean Claude Trichet'a. Warto również zwrócić uwagę na ewentualne odniesienia do ostatnich działań Banków Narodowych Szwajcarii oraz Japonii. Ponadto o 14:30 poznamy jeszcze aktualne dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Spodziewany odczyt to 404 tys., a zatem nieznacznie więcej niż poprzednie 398 tys.
Dariusz Pilich