Reklama

Strategia rynkowa

Do posiedzenia RPP oczekiwania na podwyżkę nie będą słabnąć, co może przejściowo popchnąć kurs euro/PLN do 3,85/?. Ponieważ jednak nie spodziewamy się podwyżki w październiku zakładamy, że euro/PLN będzie się kształtował bliżej 3,90 pod koniec miesiąca.

Wczoraj przy dużych obrotach złoty na chwilę przełamał poziom 3,90/?, ale nie był w stanie umocnić się dalej. Dzisiaj otwiera się na poziomie 3,9050. Wyższa od oczekiwań inflacja podniosła oczekiwania na podwyżki stóp i jest to główny czynnik odpowiedzialny za ostatnie umocnienie złotego, w tym samym czasie notujemy również wzrost ?/US$ i oczekiwane są dalsze wpływy prywatyzacyjne ale szczególnie wzrost ?/US$ ma drugorzędne znaczenie.

Reklama

Naszym zdaniem czynnikiem, który może popchnąć ?/PLN do poziomu 3,85 będą dane publikowane w najbliższym tygodniu (lub oczekiwania wobec tych danych), które będą utrzymywać obawy o wyprzedzającą podwyżkę stóp. Spodziewamy się mocnej produkcji, wysokiego PPI i umiarkowanie wysokiej dynamiki płac w przyszłym tygodniu a także poprawy w sprzedaży detalicznej w ostatnim tygodniu października.

Do posiedzenia RPP oczekiwania na podwyżkę nie będą słabnąć, co może popchnąć kurs eur/PLN do 3,85/?. Ponieważ jednak nie spodziewamy się podwyżki w październiku zakładamy, że eur/PLN będzie się kształtował bliżej 3,90 do końca miesiąca.

Krótkie pozycje w USD są już na rekordowych poziomach więc korekta może mieć miejsce, wciąż jednak czekamy na rostrzygnięcia szczytów G-20 (22 października oraz 11-12 listopada oraz )oraz posiedzenia Fed (3 listopada) co oznacza, że nawet po krótkiej korekcie euro/dolar może powrócić do wzrostów, z najbliższym celem na poziomie 1,4195 a dalej 1,4371.

Dzisiaj nie przewidziano żadnych danych z Polski. Wczorajszy odczyt podaży pieniądza był nieco niższy od oczekiwań, ale nie zmienia to oczekiwań odnośnie decyzji RPP. Naszym zdaniem podwyżka w listopadzie jest bardziej prawdopodobna niż w październiku, chociaż istnieje duże ryzyko że RPP może wycofać się z tych planów bo reakcja złotego była natychmiastowa i Rada może uznać, że aprecjacja może podciąż wzrost.

W USA szereg ważnych danych które raczej mogą o parę procent obniżyć oczekiwania na rozpoczęcie ilościowego luzowania przez Fed na początku listopada (inflacja, sprzedaż detaliczna oraz indeks nastrojów konsumentów University of Michigan), jednak po wtorkowym minutes z posiedzenia jest niemal pewne że Fed podejmie taką decyzję.

Dowiedz się więcej na temat: oczekiwania | Strategie | Fed | Rada Polityki Pieniężnej | Bliżej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »