Reklama

Strategia walutowa funt/dolar

W ubiegłym tygodniu notowania funt/dolar zwyżkowały aż do poziomu 1,6050 po wpływem wzrostu oczekiwań na zacieśnianie polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii.

W ubiegłym tygodniu notowania funt/dolar zwyżkowały aż do poziomu 1,6050 po wpływem wzrostu oczekiwań na zacieśnianie polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii.

Ostatnie dane o inflacji za grudzień wskazały bowiem na dynamiczne przyspieszenie tempa wzrostu cen. Indeks CPI w ujęciu miesięcznym wyniósł 1,0 proc., a rok do roku 3,7 proc., tymczasem odczyty listopadowe kształtowały się na poziomie: 0,4 proc. m/m i 3,3 proc. r/r. Jakkolwiek kurs do końca tygodnia utrzymał się w pobliżu poziomu 1,6000 dol. za funta, jednak zwyżka zdecydowanie wyhamowała. W dalszej części tygodnia bowiem oczekiwania na podwyżki stóp zostały zdecydowanie ograniczone przez słabe dane o sprzedaży detalicznej oraz zamówieniach w przemyśle (indeks CBI).

Reklama

W bieżącym tygodniu z brytyjskiej gospodarki napłyną wstępne dane o PKB za IV kw. ubiegłego roku. Oczekuje się spowolnienia dynamiki w ujęciu kwartalnym z 0,7 proc. do 0,5 proc., w ujęciu rocznym, natomiast wzrost powinien wynieść 2,6 proc. Spadek tempa wzrostu gospodarczego jest już uwzględniony w wycenie funta. Dane o PKB po wspomnianych publikacjach o sprzedaży i zamówieniach nie powinny mieć również większego znaczenia dla oczekiwań odnośnie podwyżek stóp procentowych. W związku z tym, o ile nie będą one znacząco odbiegały od prognoz rynkowych, mogą nie wpłynąć silnie na notowania funta. Teraz prawdopodobnym scenariuszem dla kursu funt/dolar jest konsolidacja.

Prognoza na tydzień: przedział wahań: 1,5850 - 1,6050

Joanna Pluta

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »