Reklama

Tragedia a złoty

Sobotnia katastrofa prezydenckiego samolotu w Smoleńsku, w której zginęli m.in. prezydent, szef Narodowego Banku Polskiego, dowództwo Polskiego Wojska oraz politycy z pierwszych stron gazet, jakkolwiek jest tragedią narodową, nie będzie mieć wpływu na polską gospodarkę. Nie powinna też mieć istotnego wpływu na sytuację na giełdzie, rynku długu i na notowania złotego.

W poniedziałek rano naturalny będzie wzrost niepewności. Zwłaszcza na rynku walutowym. Ta niepewność w połączeniu z obserwowanym dziś w nocy silnym umocnieniem wspólnej waluty, będącej reakcją na uzgodnione w weekend przez ministrów finansów Strefy Euro szczegóły pomocy dla Grecji, może przejściowo przełożyć się na wzrost notowań EUR/PLN nawet do 3,91-3,93 zł z testowanego o godzinie 8:03 poziomu 3,8871 zł i wobec 3,8687 zł w piątek pod koniec dnia.

W miarę upływu czasu dobry sentyment do polskiej waluty oraz silne fundamenty polskiej gospodarki wezmą górę, przekładając się na jej umocnienie.

Reklama

Rano kurs USD/PLN testował poziom 2,8470 zł wobec 2,8729 zł w piątek. Osłabienie dolara do złotego jest najlepszym sygnałem, że nie trzeba się obawiać jego trwałej deprecjacji w związku z sobotnią tragedią.

Elementem zwiększającym zaufanie do złotego powinny też być w najbliższych dniach, szybkie decyzje odnośnie wyboru nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Pełniący obecnie obowiązki Prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wymienił to jako jedno z najpilniejszych zadań.

Taką konieczność podkreślają też niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej. W obliczu narodowej tragedii, w trosce o polską gospodarkę oraz w sytuacji gdy trzeba działać pod presją czasu, nowy prezes NBP musi cechować się dużym autorytetem. Szczególnie, że prawdopodobnie będzie on wprowadzał Polskę do strefy euro. Dlatego nie byłoby niczym zaskakującym, gdyby na stanowisko wrócił poprzednik Sławomira Skrzypka.

W poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu zbiera się Rada Polityki Pieniężnej. Jej wyniki nie będą mieć wpływu na rynek walutowy.

Marcin R. Kiepas

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »