Reklama

Tydzień pod znakiem ECB

Ubiegły tydzień przyniósł wydarzenia, które na długo pozostaną w pamięci inwestorów. O decyzji banku Szwajcarii, jego powodach i skutkach napisano już bardzo wiele. Jednak patrząc na tę sytuację z pewnego dystansu, możemy założyć, że wszystko co najgorsze już miało miejsce.

Ubiegły tydzień przyniósł wydarzenia, które na długo pozostaną w pamięci inwestorów. O decyzji banku Szwajcarii, jego powodach i skutkach napisano już bardzo wiele. Jednak patrząc na tę sytuację z pewnego dystansu, możemy założyć, że wszystko co najgorsze już miało miejsce.

Choć przez kilka najbliższych dni będzie towarzyszyła nam większa zmienność, to najprawdopodobniej umocnienie franka dobiega już powoli do kresu i powinniśmy być niebawem świadkami stabilizacji, która w dłuższej perspektywie przyniesie jego osłabienie.

Chociaż po czwartku wiele osób zapomniało wydanej w środę opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości UE, o legalności programu OMT, należy wskazać, że choć rynki oczekiwały takiego rozstrzygnięcia, to jednak zdecydowanie rozszerzyło ono traktatowe uprawnienia ECB, co będzie pozwalało mu skuteczniej walczyć w przyszłości z turbulencjami w Strefie Euro. Rozpoczynający się tydzień może przynieść nie mniej bezprecedensowe wydarzenia, w tym rozpoczęcie programu skupu aktywów obejmującego obligacje państwowe przez Europejski Bank Centralny. Niezwykle istotną kwestią będą również greckie wybory parlamentarne, które rozpoczną sezon wyborczy w Europie. Do władzy mogą dojść zupełnie nieznane siły jak grecka SYRIZA i hiszpańskie PODEMOS, czego potencjalne konsekwencje będą poważniejsze dla kontynentu niż działania Europejskiego Banku Centralnego.

Reklama

Nie powinny dziwić w tej sytuacji nikogo nowe maksima na giełdzie we Frankfurcie, gdyż niemieckie spółki będą beneficjentem zarówno ewentualnego QE jak i decyzji SNB jako największy partner handlowy Szwajcarii. Podobnie wygląda sytuacja na EURUSD, który wyznaczył w ubiegłym tygodniu nowe dołki poniżej okolic 1.15 i najprawdopodobniej zostaną one pogłębione w najbliższych dniach w związku z decyzją ECB. Wydaje się jednak, że obecne spadki dobiegają już powoli do końca i z kupnem dolara należałoby poczekać na nadejście korekty, przynajmniej do okolic 1.17.

Piątkowe dane z gospodarki amerykańskiej okazały się zaskakująco lepsze od prognoz. Szczególnie optymistycznym ich aspektem są bardzo dobre nastroje konsumentów, które powinny zagwarantować kolejne miesiące wzrostu konsumpcji napędzającej amerykańską gospodarkę.

W dzisiejszym kalendarium brak jest istotnych odczytów, a pod nieobecność Amerykanów na rynku należy oczekiwać, że zmienność pozostanie ograniczona. Istotne informacje z chińskiej gospodarki poznamy dziś podczas sesji azjatyckiej i mogą one ustawić nastroje na rynkach przed czwartkowym posiedzeniem ECB. Na rynku franka szwajcarskiego powinniśmy zobaczyć pewną stabilizację i należy oczekiwać, że CHFPLN będzie w tym tygodniu poruszał się pomiędzy 4.20-4.40.

Kamil Maliszewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »