Reklama

Tydzień pod znakiem geopolityki i polityki pieniężnej

Emocje związane ze szczytem G7 nieco opadły, jednakże nie zmienia to faktu, że wynik spotkania jest negatywny dla kwestii światowego handlu. Nie został opublikowany oficjalny komunikat po spotkaniu a napływające komentarze wskazują, że rozmowy nie były łatwe i uwidoczniły jeszcze większy podział pomiędzy USA a resztą krajów. Trump również ostro skrytykował stanowisko kanadyjskiego premiera. Dzisiaj uwaga rynków powoli powinna przesuwać się w kierunku zaplanowanego na jutro spotkania prezydenta USA z przywódcą Korei Północnej w Singapurze.

W środę odbędzie się natomiast posiedzenie Rezerwy Federalnej, któremu będzie towarzyszyła publikacja najnowszych projekcji makroekonomicznych oraz konferencja prasowa Powell'a. Konsensus rynkowy zakłada, że FOMC podniesie stopy procentowe w czerwcu o 25 pb. Z kolei w czwartek o parametrach polityki pieniężnej będzie decydował Europejski Bank Centralny. Czerwcowe posiedzenie EBC będzie monitorowane pod kątem ewentualnej decyzji o wygaszeniu programu QE. W tym tygodniu będą dominowały dane dotyczące inflacji.

Reklama

W weekend odbyło się referendum w Szwajcarii dotyczące tzw. Vollgeld. Zdecydowaną większością głosów odrzucona została koncepcja tzw. suwerennego pieniądza zakładająca odebranie bankom komercyjnym prawa do kreowania elektronicznego pieniądza poprzez udzielanie kredytów, dając bankowi centralnemu wyłączną kontrolą nad jego podażą. Szwajcarski Bank centralny ostrzegał przed wprowadzeniem w życie takiego systemu zwracając uwagę na negatywne skutki dla efektywności systemu finansowego i trudności w realizacji polityki pieniężnej.

Indeks dolara powrócił do wzrostów na początku tygodnia oddalając się ponownie od zeszłotygodniowego minimum. W sytuacji niepewnej sytuacji geopolitycznej waluta amerykańska może radzić sobie całkiem dobrze. Kurs EUR//USD utrzymuje się powyżej poziomu 1,1750. Z kolei gorzej radzi sobie para GBP/USD, której ciąża dzisiejsze słabsze dane z Wielkiej Brytanii. Produkcja przemysłowa rozczarowała i spadła w kwietniu o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,2 proc. m/m. W ujęciu rocznym wzrost produkcji wyniósł 1,8 proc. r/r wobec prognoz zakładających +2,7 r/r.

Agencja Fitch nie zdecydowała się na zmianę ratingu Polski i jego perspektywy. Podniesione zostały natomiast prognozy dotyczące tempa wzrostu PKB na ten i przyszły rok oraz obniżono projekcje dotyczące długu publicznego. Publikowane w tym tygodniu ostateczne dane o inflacji CPI powinny potwierdzić jej wzrost na poziomie 1,7 proc. r/r. Jeśli chodzi o inflację bazową, to konsensus rynkowy zakłada, że ustabilizuje się ona na niskim poziomie 0,6 proc. r/r.

GBP/USD

GBP/USD w ostatnim czasie wybronił opór w rejonie 1,3455/80, którego górne ograniczenie zbiegało się z 23,6 proc. zniesienia Fibo całości fali spadkowej kształtującej się od połowy kwietnia 2017 roku. Dziś funtowi ciążą dane o produkcji przemysłowej, co w zestawieniu z sytuacją techniczną może sprzyjać stronie podażowej na tej parze. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 1,3300.

USD/JPY

USD/JPY powrócił dziś do wzrostów i powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Notowania znajdują się powyżej średnich kroczących EMA w skali D1, co ponownie otwiera drogę do ponownego testowania lokalnego szczytu na poziomie 110,25. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 109,40 jenów za dolara.

Anna Wrzesińska

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »