Reklama

Tymczasowe rozwiązania w USA mogą przecenić złotego

Wczoraj, oprócz rozmów o zadłużeniu USA, inwestorzy skupieni byli na publikacji wskaźników rynkowego sentymentu. Odczyty były niejednoznaczne. Dobrze wypadł indeks zaufania amerykańskich konsumentów, choć negatywnie zaskoczył GfK. W kryzysie pozostaje też sektor nieruchomości USA.

Podany do wiadomości publicznej o 16 indeks Conference Board przełamał złą passę. Po trzech miesiącach spadków, miernik nastrojów konsumentów za oceanem wreszcie pozytywnie zaskoczył. Wzrost do 59,5 z prognozowanego 57,1 pokazał, że kupujący w USA w dalszym ciągu stanowią siłę napędową tamtejszej gospodarki. Również o 16 napłynęły informacje z sektora nieruchomości. Sprzedaż nowych domów wciąż jest bardzo niska - na poziomie 312 tysięcy w ujęciu rocznym. Rynek pierwotny musi czekać na poprawę oczekiwań gospodarstw domowych w dłuższym okresie.

Reklama

Słabiej od oczekiwań wypadły nastroje niemieckich konsumentów. Dodatkowo, skorygowano w dół poprzedni odczyt i w rezultacie dzień zakończył się na GPW spadkiem WIG 20 o 0,33%. Giełda traci, wraz z nią spada też wartość złotego. W ciekawej sytuacji jest obecnie wartość dolara w relacji do złotego. Kurs tej pary znajduje się w obszarze ważnego wsparcia. Jego potwierdzenie i wybicie w górę może osłabić złotego do poziomu 3,04 za jednostkę waluty amerykańskiej.

Analiza techniczna wskazuje na trzy powody, dla których wartość dolara względem złotego nie powinna spaść poniżej 2,7410-438. Po pierwsze, na tym poziomie znajduje się zniesienie 61,8% poprzednich wzrostów (oznaczonych jasnoniebieską linią). Jest to ważny poziom zgodnie z proporcjami Fibonacciego. Ten poziom uwiarygadnia również linia trendu spadkowego, prowadzona od końca listopada 2010 oraz utworzony w niedzielę (i przez to nieco mniej istotny) młot (oznaczony niebieskim prostokątem).

Szanse na wybicie w górę będą rosnąć wraz z pogarszającymi się nastrojami globalnymi i przedłużającym się impasem wokół podniesienia limitu maksymalnego zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Najbardziej prawdopodobne jest rozwiązanie tymczasowe, które jednakże nie poprawi widoków na dalszą przyszłość. Rozczarowanie inwestorów na rynku Forex takim obrotem spraw może skierować kurs USD/PLN w stronę 3,0435-3,0484.

Bartosz Boniecki

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »