Reklama

Ukraina a wyprzedaż na rynkach

Na rynkach w piątek zrobiło się nerwowo. W zasadzie trudno doszukać się jednego bezpośredniego impulsu wyprzedaży akcji. Jednak przyczyny mają wspólny mianownik: rynki wchodzące. Być może inwestorzy zdali sobie sprawę, iż bez nich nie ma mowy o dobrej koniunkturze. Mamy zatem ciekawy początek tygodnia, w którym czeka nas niezwykłe wydarzenie: ostatnie posiedzenie Fed pod przewodnictwem Bena Bernanke.

Rynki wschodzące straszą

W polskich mediach w trakcie weekendu niezwykle dużo uwagi poświęcono Ukrainie. Nie bez powodu: śmiertelne ofiary starć i odrzucona propozycja Janukowicza, aby opozycja utworzyła rząd, oznaczają wejście konfliktu na Ukrainie w nową fazę.

Do tej pory Ukraina nie specjalnie interesowała rynki finansowe, mimo iż jest dużą gospodarką i jednocześnie kartą przetargową pomiędzy Rosją a UE. Wynika to z faktu, iż rynki finansowe są w tym kraju bardzo słabo rozwinięte, a przez to zaangażowanie inwestorów finansowych jest małe. Do tego Ukraina nie posiada płynnej waluty. Zatem mimo poważniejszej sytuacji niż np. w Turcji, Ukraina pojawia się znacznie rzadziej w nagłówkach mediów ekonomicznych. Jednak tym razem, niestety, stanowi ona część wspólną nerwowego zachowania rynków w piątek, które przeniosło się na dzisiejszą sesję azjatycką.

Reklama

Inwestorzy przestraszyli się obrazu, jaki sumarycznie prezentują rynki wschodzące. Naturalnie w tym gronie dominującą pozycję zajmują Chiny, gdzie obawy przed spowolnieniem były obecne od dłuższego czasu, choć przeplatane okresami euforii po interwencjach rządu (który również obawia się spowolnienia). Ostatnie dane potwierdzają jednak, iż gospodarka ta wchodzi w okres trwale niższego wzrostu. Na to nakładają się ogniska niepewności: Turcja, Tajlandia i Argentyna.

Protesty w Turcji trwają od pewnego czasu, ale ostatnio strach budzą przede wszystkim problemy gospodarcze: gospodarka zwalnia, inflacja przyspiesza, lira jest masowo wyprzedawana, a zadłużonym w dolarach firmom grozi bankructwo. Na ten moment nie bardzo widać rozwiązania, które mogłoby przeciąć ten negatywny łańcuch. Jeszcze niedawno Turcja była faworytem inwestorów w tej części globu. W Tajlandii mamy protesty polityczne, które - początkowo pokojowe - wymknęły się spod kontroli. Wreszcie Argentyna zdewaluowała peso, a rząd wprowadza ograniczenia dla ludności w nabywaniu dolarów.

Rynki wchodzące w ostatnich latach były odpowiedzialne za ponad połowę globalnego wzrostu. Wobec coraz większych problemów w tym gronie, inwestorzy na rynkach rozwiniętych nie mogą w nieskończoność udawać, iż żyją w innym świecie. Być może właśnie przestali.

Fed w środę, Ifo dziś

Publikowany dziś indeks Ifo raczej nie zmieni nastrojów rynkowych. Po mocnym PMI dla Niemiec konsensus zakładający wzrost odczytu z 109,5 do 110 pkt. wydaje się raczej ostrożny. Takie lepsze dane są już jednak w cenach, szczególnie euro, które nadal pozostaje mocne w relacji do dolara.

Bardzo ważnym wydarzeniem będzie natomiast decyzja Fed w środę. To ostatnie posiedzenie pod przewodnictwem Bena Bernanke, który kończy kadencję szefa amerykańskiego banku centralnego. Przypomnijmy, iż w grudniu FOMC po raz pierwszy ograniczył program skupu obligacji, zaskakując dużą część rynku. Tym razem oczekuje się kolejnego cięcia. Przemawia za tym fakt, iż po posiedzeniu nie będzie konferencji, zatem Bernanke nie mógłby wytłumaczyć dlaczego Fed zdecydował się na zmianę. Być może również nie będzie chciał on kontrowersyjnej decyzji na ostatnim posiedzeniu. Natomiast nic nie jest na 100 proc. pewne, gdyż wobec gorszych nastrojów mogą pojawić się oczekiwania, iż Fed wesprze rynek.

Na wykresach:

AUDUSD, W1 - para AUDUSD cały czas mocno spada, co z perspektywy Teorii Fal Elliotta wygląda na spadki w ramach fali 5. Najbliższe wsparcia dla pary to poziom 0,8700 (61,8 proc. fali 3), dolne ograniczenie w krótkoterminowym kanale spadkowym lub też rejon 0,8570 (wsparcie z lutego 2010 r.). Spadki przestaną być scenariuszem bazowym w momencie gdy rynek wybije się z niżej wyrysowanego kanału spadkowego.

Złoto, D1 - ceny złota wybiły lekko linię trendu spadkowego. Jednak dopiero gdy rynek na trwałe wyjdzie powyżej tejże linii oraz oporu na poziomie 1263 USD/uncję, ceny mogłyby wzrosnąć nawet do 1293 USD, gdzie znajduje się kolejny istotny opór. W przypadku gdyby kanał spadkowy został jednak wybroniony, celem dla sprzedających mógłby być poziom 1235 USD/uncję.

Przemysław Kwiecień

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Dowiedz się więcej na temat: Ukraina | Nie ma mowy! | Ukraine | rynek | wyprzedaż | rynki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »