USD/JPY najniżej od 15 lat

We wtorek po południu kurs USD/JPY spadł do 83,71 jenów z 85,09 wczoraj na zamknięciu, wybijając się dołem z miesięcznej konsolidacji w przedziale 84,70-86,35 jenów i wyznaczając nowe 15-letnie minimum tej pary.

We wtorek po południu kurs USD/JPY spadł do 83,71 jenów z 85,09 wczoraj na zamknięciu, wybijając się dołem z miesięcznej konsolidacji w przedziale 84,70-86,35 jenów i wyznaczając nowe 15-letnie minimum tej pary.

Jen zyskuje w relacji do dolara, a także do innych głównych walut, na fali rosnących obaw o perspektywy światowej gospodarki. W sposób bezpośredni pretekstem do wyprzedaży USD/JPY, była odmowa komentarza ze strony ministra finansów Japonii, na temat potencjalnej interwencji walutowej mającej na celu osłabienie jena, co wzmocniłoby tamtejszą gospodarkę. Zostało to odebrane jako brak gotowości do przeprowadzenia takich działań.

Przynajmniej przed zaplanowanym na 6-7 września posiedzeniem Banku Japonii, o czym jeszcze przed weekendem się spekulowało. Powyższe przypuszczenia znajdują potwierdzenie w doniesieniach płynących z Banku Japonii. Według nieoficjalnych źródeł, jakkolwiek 15-letnie minimum USD/JPY i spadek indeksu Nikkei do najniższego poziomu od 16-miesięcy, zwiększają prawdopodobieństwo podjęcia interwencji, to nie jest ona przesądzona.

Reklama

Bank centralny chce mieć więcej dowodów szkodliwego wpływu jena. Jak się też wydaje, bank potrzebuje również więcej czasu na podjęcie działań, które dadzą chociaż cień szansy na nieco trwalsze osłabienie jena. W innym przypadku, skuteczność interwencji będzie ograniczona do kilku dni, a kolejna interwencja może zakończyć się fiaskiem.

Dynamika dzisiejszych spadków USD/JPY byłaby znacznie ograniczona, gdyby nie zlecenia obronne stop loss dla długich pozycji. Analogiczne zlecenia znajdujące się na jeszcze niższych poziomach, a także chęć przetestowania przez rynek cierpliwości Banku Japonii, to w tej chwili najwięksi sprzymierzeńcy strony podażowej na USD/JPY. O godzinie 15:07 kurs USD/JPY testował poziom 83,87 jenów.

Marcin R. Kiepas

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: Minimum | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »