Reklama

Ustalono szczegóły pomocy dla Grecji

Wczorajsze dane z USA nie miały większego wpływu na zachowanie inwestorów. Po południu siły byków były już na wyczerpaniu i wtedy przewagę uzyskali sprzedający wspólną walutę. W efekcie główna para zanotowała spadek na nowe minimum w pobliżu 1,3260.

Jednak nieco później, niespodziewanie na rynek napłynęła informacja o tym, że kraje Strefy Euro porozumiały się ostatecznie w sprawie kształtu programu pomocowego dla Grecji. Przedstawiciele gospodarek europejskich zgodzili się, by Międzynarodowy Fundusz Walutowy uczestniczył w ewentualnym finansowaniu dla Grecji, ale to państwa Strefy Euro miałyby odpowiadać za znaczącą część tej pomocy.

Reklama

Jednocześnie uzgodniono, że od tej pory znacznie bardziej rygorystycznie będzie traktowana kwestia deficytów budżetowych w Europie. W praktyce oznacza to większy nacisk na zmniejszanie deficytów, co może mieć również wpływ na kraje, które dopiero zamierzają przyjąć wspólną walutę. Inwestorzy zareagowali pozytywnie na te wiadomości, a kurs EUR/USD powrócił w okolice 1,3340.

Złoty nie zareagował

Na parach złotowych nie doszło do jakichś większych zmian. Kurs USD/PLN pozostaje ponad poziomem 2,91, natomiast para EUR/PLN w okolicy 3,89. Wiadomości dotyczące zgody na pomoc finansową dla Grecji nie pomogły zbytnio złotemu, choć nie można wykluczyć, że reakcja pojawi się z pewnym opóźnieniem. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zwiększenie nadzoru nad zbyt nadmiernymi deficytami budżetowymi może być problemem dla Polski, wobec której toczy się obecnie postępowanie wszczęte przez Komisję Europejską właśnie w sprawie zbyt dużego deficytu. Może to również oznaczać większe trudności w przystąpieniu naszego kraju do Strefy Euro, a to z pewnością nie sprzyja aprecjacji złotego. Aktualnie kurs EUR/PLN wynosi 3,8844, a USD/PLN 2,91.

Dynamika PKB w USA

Ostatnia sesja w tym tygodniu przyniesie inwestorom dwie publikacje makro. Pierwsza z nich pojawi się o godzinie 13:30 i będzie dotyczyła ostatecznego odczytu dynamiki PKB za IV kw. w USA. Rynek oczekuje, że będzie on zgodny z poprzednim odczytem i wyniesie 5,9% r/r. Z kolei o 14:55 poznamy końcowy odczyt indeksu nastrojów konsumentów wg Uniwersytetu Michigan. Według prognoz jego wartość ma spaść z 73,6 pkt poprzednio do 73 pkt obecnie.

Dariusz Pilich

Dowiedz się więcej na temat: strefy | para | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »