Reklama

Uwaga na rozgrzanie rynku pracy

Inflacja i płace w centrum uwagi, zaskoczenie inflacyjne okazją do zwiększania długich pozycji w papierach. Spodziewamy się spowolnienia płac, w przypadku gdy pozostaną mocne reakcja rynkowa będzie stępiona przez wcześniejsze znaczne zacieśnienie dostarczone przez RPP oraz opinie ze strony researchu

NBP sugerujące, że obecny stan koniunktury nie wskazuje na ryzyko niebezpiecznego rozgrzania rynku pracy.

Reklama

Koniec tygodnia był bardzo dobry dla złotego, który przestał tracić wobec regionu oraz co o wiele ważniejsze stał się odporny na spadki euro/dolar. To odmiana po paru tygodniach słabości złotego wobec forinta, korony czy leu, czy euro/dolar. Naszym zdaniem głównym powodem takiej sytuacji jest transakcja prywatyzacyjna kolejnego pakietu akcji PZU, sfinalizowana pod koniec ub. tygodnia, podczas gdy płatności będą miały miejsce w tym tygodniu. Akcje sprzedano przez giełdę więc potencjalni kupujący nie mogli wcześniej zabezpieczyć swoich pozycji walutowych, co oznacza przepływ przez rynek walutowy około 0,5 mld euro. Pod koniec czerwca zostanie sfinalizowana transakcja sprzedaży JSW, która powinna wygenerować podobny przepływ i również pomagać złotemu. W obecnych warunkach ważne poziomy techniczne to 3,9250 oraz 3,8900, uważamy że są duże szanse na przełamanie 3,9250/€ i testowanie 3,8900.

Dla rynku obligacji kluczowe znaczenie będzie miała inflacja i płace. W tym pierwszym przypadku spodziewamy się zaskoczenia o 0,1-0,2pp (ING 4,7%r/r, konsensus 4,5-4,6,%r/r) co jeżeli będzie w stanie osłabić pozytywny sentyment na rynku długu, to będzie naszym zdaniem okazją do zajmowania długich pozycji w polskich papierach, naszym zdaniem najbardziej atrakcyjny jest segment obligacji 5-letnich. W przypadku płac spodziewamy się nieco niższej dynamiki niż w mocnym kwietniu, z uwagi na fakt że kwietniowe zaskoczenie było po części wynikiem premii w sektorze wybobywczym, chociaż jednocześnie płace przyspieszyły także w przetwórstwie przemysłowym. Badania koniunktury pokazują, że plany podwyżek płac na 2kw są wciąż raczej na poziomie 2kw06 niż 2007/2008 kiedy miało miejsce rzeczywiste rozgrzanie rynku pracy.

Z uwagi na tenże fakt szef researchu NBP prof. Andrzej Sławiński bardzo ostrożnie wypowiedział się o sytuacji na rynku pracy, zakładamy że podobne opinie podziela część RPP. To jak i fakt, że Rada już dostarczyła znacznego zacieśnienie powinno łagodzić reakcję rynkową nawet w warunkach kiedy wzrost płac będzie większy niż spodziewane przez nas 4,5%r/r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »