Reklama

W centrum uwagi dane z rynku pracy w USA

Niewątpliwie wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Przede wszystkim uwaga rynku będzie skupiać się na zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Konsensus rynkowy zakłada, że w lutym powstało 240 tys. nowych etatów wobec 257 tys. w styczniu.

Niewątpliwie wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Przede wszystkim uwaga rynku będzie skupiać się na zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Konsensus rynkowy zakłada, że w lutym powstało 240 tys. nowych etatów wobec 257 tys. w styczniu.

Analitycy oczekują solidnych danych, po tym jak raport ADP był dość dobry. Ponadto oczekiwany jest spadek stopy bezrobocia do 5,6% z 5,7% w styczniu.

Bardzo ważną kwestią będą także płace. W styczniu obserwowany był wzrost przeciętnych zarobków, wobec czego w przypadku kontynuacji tej tendencji także w lutym będzie to kolejny argument za tym, by zdecydować się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych wcześniej niż później, co powinno przełożyć się na wzrost wartości dolara. Eurodolar handlowany jest dziś poniżej poziomu 1,0980.

Reklama

Silna aprecjacja waluty amerykańskiej, jak i słabość euro pozostaje dominującym tematem na rynku walutowym. Podczas wczorajszej konferencji prasowej Mario Draghi ogłosił, że zakupy obligacji w ramach programu QE będą realizowane od 9 marca (60 mld EUR miesięcznie). Szef ECB zaznaczył jednak, że nie będą brane pod uwagę obligacje z rentownościami poniżej stopy depozytowej (-20pb).

Do skokowego umocnienia euro przyczyniła się publikacja wyższych prognoz dotyczących wzrostu gospodarczego na lata 2015-2017. Z kolei prognozy dotyczące inflacji HICP na kolejne lata zostały obniżone. Wyższe poziomy cenowe zostały wykorzystane do dalszej wyprzedaży euro, gdyż najprawdopodobniej ECB będzie zdeterminowany by kontynuować program QE tak długo aż inflacja w strefie euro wrócić do celu.

EUR/USD

Eurodolar kontynuuje trend spadkowy. Para przełamała dzisiaj wsparcie na poziomie 1,0978 w postaci projekcji 127,2% zniesienia całości fali korekcyjnej kształtującej się w dniach 26.I-3.II.2015 r. Z technicznego punktu widzenia notowania otworzyły sobie drogę do niższych poziomów cenowych w rejonie 1,0918, gdzie wsparcie wyznacza projekcja 141,4% wspomnianej fali korekcyjnej. Opór w postaci tenkan sen na wykresie H4 znajduje się na poziomie 1,1040.

USD/PLN

USDPLN sukcesywnie znajduje się na coraz wyższych poziomach cenowych. Obecnie para handlowana jest powyżej maksimum lokalnego na poziomie 3,7394, co z technicznego punktu widzenia powinno sprzyjać kontynuacji wzrostów i powrotowi w rejon maksimum z dnia 23.I.2015 na poziomie 3,7968. Tuż powyżej tego poziomu opór wyznacza projekcja 161,8% całości spadków z poziomu 3,7394 na 3,6367. Górne ograniczenie chmury wyznacza silny wsparcie na poziomie 3,6930.

Komentarz przygotowała:

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »