Reklama

W cieniu słabszych danych makro

Wczorajsze spotkanie Angeli Merkel z Nicholasem Sarkozym okazało się być dość długie - agencje podają, iż trwało 7 godzin, a w pewnym momencie do rozmów zaproszony został też szef Europejskiego Banku Centralnego.

Wczorajsze spotkanie Angeli Merkel z Nicholasem Sarkozym okazało się być dość długie - agencje podają, iż trwało 7 godzin, a w pewnym momencie do rozmów zaproszony został też szef Europejskiego Banku Centralnego.

Szczegółów nie podano, chociaż pojawiają się spekulacje (Financial Times), jakoby pomysł nałożenia dodatkowego podatku na banki w celu sfinansowania pomocy dla Grecji był jednym z filarów nowego planu. Niemiecki "Bild" pisze, iż na dzisiejszy szczyt zostali podobno zaproszeni szefowie największych instytucji bankowych w Europie. Można się, zatem domyślać, że kolejnym z punktów planu będzie dobrowolna zgoda na zrolowanie części greckiego długu. A co z użyciem wehikułu EFSF w celu wykupu greckich obligacji za część ich wartości, czy też jako gwaranta dla emisji nowych długoterminowych papierów dla Grecji? Przed godz. 9:30 źródła w Komisji Europejskiej poinformowały jednak, iż wypracowany plan nie uwzględnia nałożenia nowego podatku na banki. Poczekajmy na szczegóły. Niemniej, biorąc pod uwagę, iż we wczorajszych rozmowach brał udział też J.C.Trichet trzeba przyjąć, iż propozycja wypracowana przez trójkę: Merkel-Sarkozy-Trichet będzie wiążąca. Zobaczymy, jak przyjmą to rynki. Jeżeli przyjęta zostanie wersja zakładająca wykup greckich obligacji za część ich wartości (a zatem faktyczne umorzenie części długu), to reakcja rynków nie musi być pozytywna. Bo pojawi się niepewność, jak zareagują na to agencje ratingowe. Z drugiej strony obecność szefa ECB na wczorajszym spotkaniu mogłaby dawać nadzieje, że ECB nie dopuści do pojawienia się problemów z płynnością greckiego sektora bankowego.

Reklama

W nocy pojawił się wstępny odczyt indeksu PMI sporządzanego przez Markit/HSBC dla Chin, który wzbudził duży niepokój. Jego wartość obniżyła się do 48,9 pkt., czyli 28-miesięcznego minimum. To najniższy poziom od lipca 2010 r. i jednocześnie poniżej kluczowej bariery 50 pkt. Ryzyko schłodzenia chińskiej gospodarki rośnie, a niepokój zwiększa fakt, iż Ludowy Bank Chin zamierza dalej walczyć z nadmierną inflacją i nie wyklucza podwyżek stóp procentowych. Słabsze dane nadeszły też z Europy - indeks PMI dla francuskiego przemysłu spadł w lipcu do 50,1 pkt. z 52,5 pkt., a dla usług do 54,2 pkt. z 56,1 pkt. Dane dla Niemiec też rozczarowały - PMI dla przemysłu spadł do 52,1 pkt., a dla usług do 52,9 pkt. To sugeruje, iż europejska gospodarka może zacząć hamować (chyba, że wpływ na ankiety miały obawy o eskalacje kryzysu na peryferiach Eurolandu) i oddala szanse na ewentualne podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. I ta wizja hamowania globalnego wzrostu gospodarczego będzie rzutować w średnim terminie na rynki finansowe - spadek apetytu na ryzyko. Zwłaszcza po tym jak zakończy się temat Grecji i limitu zadłużenia USA. W tym ostatnim przypadku rozmowy nadal trwają i trudno określić, kiedy dojdzie do porozumienia, chociaż prezydent Barack Obama określił propozycje "Gangu Sześciu", jako dość obiecujące. Czas jednak szybko leci - decyzja o podniesieniu limitu zadłużenia USA powinna zapaść do jutra, tak aby mogła wejść w życie po 2 sierpnia.

EUR/PLN: Wczoraj wspominałem, iż przełamanie bariery 4,00 otworzy drogę do spadku w okolice 3,96-3,97 w kolejnych dniach. Dzisiaj rynek na chwilę zszedł poniżej 3,98. Czy uda się jeszcze dzisiaj zaatakować okolice 3,96-3,97? To nie jest takie pewne, gdyż przedstawiony plan dla Grecji może wzbudzić pewne wątpliwości inwestorów i sprowokować do realizacji zysków na bazie reguły "kupuj plotki, sprzedaj fakty". Tym samym nie można dzisiaj wieczorem wykluczyć próby powrotu ponad 4,00. Nie wydaje się jednak, abyśmy w kolejnych dniach zdołali powrócić ponad strefę 4,01-4,02.

USD/PLN: Rynek zdołał sforsować wsparcie na 2,80 i dzisiaj rano zbliżyliśmy się w okolice wsparcia na 2,78. Jego pogłębienie w dniu dzisiejszym nie jest jednak, aż takie pewne. Wszystko będzie zależeć od reakcji EUR/USD na przedstawiony plan dla Grecji. Istnieje ryzyko, że dolar na świecie znów zacznie się umacniać, co doprowadzi notowania USD/PLN w okolice 2,82-2,83 w godzinach wieczornych.

EUR/USD: Rynek wprawdzie naruszył opór na 1,4280 i ustanowił szczyt na 1,4294, ale widoczna jest chęć do realizacji zysków z ostatniej zwyżki. Rynek zaczyna się obawiać możliwej reakcji na plan dla Grecji, który zostanie przedstawiony po godz. 13:00. Nie można wykluczyć, iż dzisiaj zejdziemy poniżej 1,42, a nawet przetestujemy rejon 1,4150. Dzienne wskaźniki sugerują jednak, iż nie powinien być to sygnał do nowej fali spadkowej. Mogą nas zatem czekać dni większej zmienności i fałszywych sygnałów (wybić).

GBP/USD: Wyjście ponad 1,6150 raczej nie będzie trwałe. Zobaczymy jak rynek zareaguje na dane o sprzedaży detalicznej z godz. 10:30. Funtowi może też zaszkodzić ponowny wzrost awersji do ryzyka po publikacji planu dla Grecji. Możliwy jest spadek w okolice 1,6070-1,6100.

Marek Rogalski, analityk DM BOŚ (BOSSA FX)

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »