Reklama

W Europie kolejne spotkanie ministrów finansów, a za oceanem kompromisu nadal brak

Podczas nocnego i porannego handlu na parze EUR/USD, eurlodolar nieco się umocnił, obecnie znajduję się nieco powyżej poziomu 1,3000, a jego wartość oscyluje w okolicach 1,3030.

Wczoraj za oceanem doszło do spotkania sekretarza Skarbu USA Timothy Geithnera ze spikerem Izby Reprezentanów Johnem Boehnerem, jego tematem jak można było się domyślać była próba rozwiązania możliwości wystąpienia klifu fiskalnego. Niestety rozmowy nie wniosły nic nowego do sprawy. A po spotkaniu politycy obwiniali się nawzajem za brak porozumienia. Geithner w rozmowie z CNN obarczył Republikanów potencjalną winą za podwyżki podatków dla wszystkich Amerykanów, jeżeli Ci nie zgodzą się na porozumienie proponowane przez Biały Dom, czyli podwyżki dla 2 proc. najbogatszych. Boehner natomiast obwinił administrację Obamy, że ta trwoniła czas. Ostrzegł też, że może nie udać się wypracować kompromisu na czas.

Reklama

Dziś w Brukseli odbędzie się kolejne spotkanie eurogrupy. Tym razem rozmowy nie będą dotyczyły tylko Grecji. Ministrowie finansów będą również dyskutowali o pogrążonym w recesji Cyprze, którego rząd prosi o pomoc w wysokości 17 miliardów Euro .W zamian będzie musiał jednak wprowadzić program oszczędnościowy. Kolejnym tematem będą bankrutujące hiszpańskie banki, które po zeszłotygodniowej zgodzie Komisji Europejskiej. Mają otrzymać 37 miliardów euro, na programy naprawcze.

Złoty czeka na sygnały

Piątkowe osłabianie złotego wyhamowało, a nasza waluta zdołała odrobić część strat. Obecnie rynek czeka na sygnały z rynku. Kurs pary EUR/PLN wynosi obecnie 4,1008 natomiast USD/PLN 3,1486.

Po piątkowych słabych odczytach dotyczących PKB w Polsce za III kwartał, przypomnijmy 1,4 proc. wobec prognozy 1,8 proc. Wydaje się, że to nie koniec słabych odczytów tego indeksu. Janusz Witkowski - prezes GUS, stwierdził że pierwsze półrocze 2013, będzie najprawdopodobniej bardzo trudne dla Polskiej gospodarki i nie można w tym okresie wykluczyć nawet ujemnych odczytów Produktu Krajowego Brutto w ujęciu kdk. Zdaniem prezesa GUS stopa bezrobocia nie powinna przekroczyć 13,0 proc na koniec 2012 roku. "Także w drugim kwartale przyszłego roku sytuacja gospodarki może być trudna. Dziś widzimy, że sytuacja w Europie nadal jest niejasna, kolejne kraje pokazują ujemne wyniki wzrostu PKB za III kwartał. To, patrząc na uwarunkowania i powiązania gospodarcze, musi odbić się także na Polsce. Biorąc pod uwagę przeszłe tendencje w polskiej gospodarce można spodziewać się także osłabienia czynników wewnętrznych. Ujemnie na gospodarkę oddziaływać będzie spożycie publiczne, które wobec obaw o deficyt budżetowy jest ograniczane. Maleje także eksport oraz import, co jest pokłosiem trudnej sytuacji w gospodarkach europejskich. Czynnikiem hamującym naszą gospodarkę może okazać się także brak inwestycji" - powiedział. Jeśli te słowa okażą się prawdą nie wróży to dobrze wartości złotego w odniesieniu do głównych walut w najbliższej przyszłości.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: wartość | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »