Reklama

W nocy dane z Australii, a rano posiedzenie SNB

W ciągu najbliższych godzin inwestorzy będą zwracali większą uwagę na waluty antypodów. Poza NZD, który czeka na decyzję RBNZ w sprawie stóp procentowych o godz. 21:00 i późniejsze wystąpienia szefa, Greame Wheelera, poznamy też ważne dane dla AUD. To comiesięczne odczyty związane z rynkiem pracy w Australii - stopa bezrobocia i dynamika zatrudnienia.

Szacunki za listopad poznamy o godz. 1:30. Szacunki są słabe - bezrobocie ma wzrosnąć do 6,0 proc., a zatrudnienie spaść o 10 tys. - to wszystko, po dość dobrym październiku, kiedy to bezrobocie spadło do 5,9 proc., a zatrudnienie wzrosło aż o 58,6 tys. Teoretycznie słabe odczyty powinny być, zatem w cenach i nie można wykluczyć pozytywnej reakcji rynku.

Ciekawą propozycją, zwłaszcza w kontekście jutrzejszej decyzji Narodowego Banku Szwajcarii, którą poznamy o godz. 9:30 może być relacja AUD/CHF. Od przeszło tygodnia szwajcarska waluta zyskiwała na wartości na szerokim rynku, co tłumaczono spadkiem presji na ewentualne działania SNB, po tym jak z Europejskiego Banku Centralnego napłynęły mniej "gołębie" sygnały.

Reklama

W efekcie jutrzejszy komunikat raczej będzie zachowawczy, ale znaczenie mogą mieć wydawać się mało istotne szczegóły, które ostatecznie mogą zaważyć na całościowym przekazie, jaki zaznaczy się negatywnie w kursie franka. SNB nie zdecyduje się na cięcie stawki LIBOR 3M, chociaż niewykluczone, że zlikwiduje wszystkie ustawowe wyjątki, które sprawiały, że nie wszystkie frankowe depozyty były objęte ujemnym oprocentowaniem - to może nasilić ucieczkę kapitałów od franka, a SNB ułatwić realizację celu, jakim jest osłabienie własnej waluty bez konieczności zwiększenia częstotliwości fizycznych interwencji na rynku, czy też dalsze cięcia stawki LIBOR CHF. W tej ostatniej kwestii wydaje się, że taki scenariusz staje się mało aktualny w kontekście zmieniającej się sytuacji na rynkach globalnych, kiedy to zaczyna się odchodzić od nazbyt "gołębiej" retoryki.

W kontekście powyższych rozważań układ techniczny na AUD/CHF jest dość ciekawy. Widać, że obserwowane w ostatnich dniach spadki zaczynają hamować w kontekście zbliżania się do widocznej linii trendu wzrostowego przy 0,7095 rysowanej od końca sierpnia b.r. Nie można wykluczyć, że w krótkim okresie odreagowanie będzie dynamiczne dając pole do testu oporu przy 0,73.

Marek Rogalski

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulamin doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajduje się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »