Reklama

W oczekiwaniu na decyzję

Już jutro poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego odnośnie polityki monetarnej w strefie euro. Nie jest to jedyne wydarzenie, które elektryzuje rynki. Oczy wszystkich zwrócone będą dzisiaj na USA w związku z wystąpieniem szefa Fed Janet Yellen, a także dane o zatrudnieniu w sektorze prywatnym w USA dostarczone przez raport ADP. W Polsce poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych.

W trakcie nocnej sesji zostały opublikowane ważne dane dla australijskiej gospodarki. Wzrost PKB wyniósł 2,5% w ujęciu rocznym i 0,9% w stosunku do drugiego kwartału. W jednym, jak i w drugim ujęciu jest to wynik lepszy od oczekiwań rynkowych. Wyniki odczytów wyraźnie wpłynęły na australijską walutę, która momentalnie umocniła się wobec amerykańskiego dolara. Bezpośrednio przed odczytami o wzroście PKB miało miejsce wystąpienie szefa Banku Rezerwy Australii Glenna Stevensa. Prezes RBA stwierdził, iż stopy procentowe znajdują się obecnie na bardzo niskim poziomie, jednak w razie potrzeby nie wyklucza dalszych ruchów w polityce monetarnej. Jednocześnie dodał, że polityka monetarna nie może być jedynym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy kraju.

Reklama

Podczas europejskiej sesji najważniejszymi danymi, które poznaliśmy jest inflacji CPI. Okazała się ona mniejsza od założeń rynkowych, co jest kolejnym argumentem za obniżeniem stóp procentowych w strefie euro . Najbardziej wyczekiwane wydarzenie w Europie będzie miało miejsce w czwartek. Rynek niecierpliwie oczekuje jutrzejszej decyzji EBC w sprawie stóp procentowych, a także ewentualnych zmian w polityce QE. Inwestorzy zakładają obniżenie poziomu stóp, przy czym wielką niewiadomą jest skala tych obniżek. W przypadku zbyt małego cięcia stóp euro może się nawet nieznacznie umocnić, w związku z niedosięgnięciem oczekiwań rynków. Oczywiście w przypadku spotkania się z oczekiwaniami w sprawie stóp, a także ewentualnego zwiększenia wartości i/lub horyzontu czasowego QE euro powinno tracić na wartości.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w dniu dzisiejszym będzie wystąpienie prezes Fed Janet Yellen, które może rzucić trochę światła na powszechnie oczekiwaną podwyżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. O ile poziom stóp procentowych jest bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem rynkowym za oceanem. O 14:15 czasu polskiego opublikowany zostanie raport ADP. Dzięki niemu poznamy dane dotyczące zatrudnienia w sektorze prywatnym, przy odczytach zbliżonych do konsensusu rynkowego może być to kolejny argument za podwyżką stóp. Ewentualna podwyżka stóp przez Fed, przy jednoczesnym luzowaniu polityki przez EBC może doprowadzić do kontynuacji umacniania się dolara w stosunku do euro i dalszego zbliżania się do granicy wymiany 1:1.

W Polsce poznamy dzisiaj decyzje RPP w sprawie poziomu stóp procentowych. Rynek nie zakłada dalszego luzowania polityki monetarnej w Polsce. Dobre odczyty odnośnie wzrostu PKB, które poznaliśmy na początku tygodnia zdają się umacniać opinię o pozostawieniu stóp na obecnym poziomie. Po godzinie 11:15 za dolara trzeba było zapłacić 4.04 złotego, za euro 4.28 złotego, za franka 3.93 złotego, natomiast kurs funta wynosił 6.08 złotego.

Dział Analiz XTB

Dowiedz się więcej na temat: waluty | w polsce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »