W oczekiwaniu na Fed

Wątpliwości nie budzi fakt, że oczy inwestorów w dniu dzisiejszym będą zwrócone na grudniowy komunikat Fed, najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz konferencję prasową Janett Yellen.

Wątpliwości nie budzi fakt, że oczy inwestorów w dniu dzisiejszym będą zwrócone na grudniowy komunikat Fed, najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz konferencję prasową Janett Yellen.

Najwięcej uwagi oczywiście będzie przykuwał tzw. dots chart, który przedstawia indywidualne prognozy członków FOMC dotyczące kształtowania się stóp procentowych w przyszłości oraz treść samego komunikatu. Część uczestników rynku oczekuje bowiem, że z protokołu po posiedzeniu zostanie usunięty zwrot odnoszący się do okresu w jakim stopy procentowe będą utrzymywane na niskim poziomie. Byłby to oczywisty sygnał dla rynku, że pierwsza podwyżka stóp procentowych zbliża się już dużymi krokami, co z kolei powinno być pozytywnym impulsem dla dolara. Argumentem do zmiany retoryki jest fakt, że publikowane dane z amerykańskiego rynku pracy w ostatnim czasie są bardzo dobre. Co więcej generalnie dane z gospodarki amerykańskiej są dobre i potwierdzają ożywienie koniunktury, co pomimo faktu, iż inflacja bazowa kształtuje się poniżej celu na poziomie 2,0%, powinno sprzyjać decyzji o zacieśnianiu polityki monetarnej w przyszłym roku. Już wcześniej Fed akcentował, że czynnikiem decydującym o terminie zwiększania kosztu pieniądza będą publikowane dane. Z drugiej strony Fed może pozostać bardziej zachowawczy i w obawie przed silna reakcja rynku wstrzymać się ze zmianami komunikatu do przyszłego roku.

Reklama

W oczekiwaniu na to wydarzenie zostały opublikowane notatki z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Stosunkiem głosów 7:2 członkowie MPC głosowali za utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,5%. Argumentem za utrzymaniem kosztu pieniądza był niewystarczający wzrost płac by rozbudzić obawy o perspektywy dla inflacji w średnim terminie. GBPUSD w dalszym ciągu pozostaje w zakresie konsolidacji.

EURUSD

Korekta wzrostowa na eurodolarze rozszerzyła się w dniu wczorajszym w okolice strefy oporu w rejonie 1,2565, którą wyznaczały dwa istotne poziomu geometryczne - 50% zniesienie Fib całości fali spadkowej z poziomu 1,2886 oraz projekcja 127,2% całości maksymalnej korekty wzrostowej w całym ruchu spadkowym zapoczątkowany w dniu 15.10.2014 roku. Para wybroniła ten poziom , co stało się impulsem do powrotu do spadków mając na uwadze fakt, że w dalszym ciągu dominującym trendem w średnim i długim terminie pozostaje trend spadkowy. Najbliższe wsparcie w postaci 100-okresowej średniej EMA na wykresie 4h znajduje się na poziomie 1,2430.

USDPLN

USDPLN powrócił do trendu wzrostowego. Para ponownie handlowana jest powyżej chmury ichimoku na wykresie H4, co z technicznego punktu widzenia sprzyja testowi maksimum lokalnego z 8.X.2014 r. Wyjście powyżej poziomu 3,3984 przy sprzyjających warunkach może stać się impulsem do powrotu w okolice 3,4220. Oczywiście pod drodze para będzie musiała uporać się jeszcze z kilkoma ważnymi poziomami cenowymi. Górnego ograniczenia chmury wyznacza wsparcie na poziomie 3,3670.

Anna Wrzesińska

Noble Securities S.A.
Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »