Reklama

W oczekiwaniu na ostateczne porozumienie w Stanach Zjednoczonych

Kolejny tydzień nie przyniósł porozumienia w kwestii budżetu w Stanach Zjednoczonych. Barometr nastrojów panujących na dolarze, czyli USDJPY zamknął tydzień ponad 100 pipsów wyżej w porównaniu do ubiegłego tygodnia sugerując, że porozumienie jest blisko - nic bardziej mylnego.

Rozwiązanie zaproponowane przez Republikanów (m.in. zmniejszenie wydatków na urządzenia medyczne w zamian za zgodę na podniesienie limitu zadłużenia) daje efekt jedynie w krótkim terminie, a tym razem rynki, a przede wszystkim przeciętni Amerykanie oczekiwaliby czegoś więcej od rządzących. Rozwiązanie problemu na kilka tygodni nie jest żadnym rozwiązaniem, a jedynie utwierdzeniem inwestorów, że za jakiś czas ponownie będą musieli śledzić polityczną farsę. Jedynym pozytywnym aspektem zaakceptowania propozycji Republikanów byłby powrót do pracy ludzi oddalonych z powodu "government shutdown". Tradycyjnie, "zgoda" zostanie prawdopodobnie wypracowana w ostatnim terminie, czyli 17 października (czwartek).

Reklama

Z istotnych wydarzeń na rynkach, warto wspomnieć o nominacji Janet Yellen na następczynię Bena Bernankę, co podkreśla potrzebę kontynuacji obecnej polityki monetarnej, biorąc pod uwagę, że Pani Yellen zdecydowanie uznawana jest za naczelną gołębicę w FOMC.

Publikowane w środę minutki FOMC ujawniły, że lwia część członków spodziewa się wygaszania QE jeszcze w tym roku, ale biorąc pod uwagę przedłużający się "government shutdown" i w związku z tym brak dostępu do wielu kluczowych danych makro, taki scenariusz wydaje się mało realny.

W tym tygodniu ponownie będziemy skupiać naszą uwagę na postępie w rozmowach w kwestiach fiskalnych w USA, ze szczególnym ukierunkowaniem na 17 października (czwartek), bo jak pokazuje historia, "cudowne porozumienie" zostaje osiągnięte zawsze w ostatnim momencie.

We wtorek RBA publikuje minutki po posiedzeniu, a podczas sesji londyńskiej poznamy odczyt wskaźnika Instytutu ZEW dla Niemiec oraz dane o inflacji w Wielkiej Brytanii. W środę ukażą się kolejne odczyty z UK, tym razem z rynku pracy. Po prawdopodobnym czwartkowym porozumieniu, warto zwrócić uwagę również na piątkowy odczyt PKB z Chin. Po ostatnich rewizjach prognoz przez analityków, konsensus rynkowy znajduje się na obecnie na poziomie +7.8% r/r.

W sobotę poznaliśmy dane o chińskim handlu zagranicznym. Nadwyżka (15.2 mld USD) okazała się niższa od konsensusu (25.2 mld), co powoli wpisuje się w model implementowany przez władze, który ma na celu zmienić gospodarkę z eksportowej, na opartą o popyt wewnętrzny.

Dziś rano dodatkowo ukazała się chińska inflacja (3.1% wobec konsensus 2.8%). Dane z chińskiej gospodarki zostały przyjęte neutralnie przez rynki.

W związku z politycznym przedstawieniem w USA, należy oczekiwać sporej zmienności w tym tygodniu. Osiągnięcie porozumienia powinno działać pozytywnie na USDJPY. Najbliższe wsparcie to poziomy 98.11, 97.78 oraz 97.52. Opór znajduje się na poziomie 61.8% zniesienia, tj. 99.07.

Dominik Rożko, Dom Inwestycyjny BRE Banku, Zespół BRE FOREX ECN

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »