Reklama

W tym tygodniu ważne dane z USA

Miniony tydzień przyniósł znaczne umocnienie się wspólnej waluty. Z poziomu 1.32 na początku tygodnia zawędrowała ona w piątek ponad poziom 1,36.

Impulsami do takiego wzrostu były kolejne dobre informacje z gospodarki Niemiec i czasowe uspokojenie sytuacji w zadłużonych krajach Europy. Również dane z Kraju Środka oraz mieszane odczyty zza oceanu bardziej wspierały euro niż amerykańską walutę. Weekend również nie przyniósł istotnych informacji wpływających na kurs, a dziś rano na głównej parze walutowej możemy obserwować lekką korektę. Rozpoczęta w sesji azjatyckiej, kontynuowana jest na otwarciu w Europie, a kurs obecnie wynosi 1,3590. Wsparciem, które może pozwolić na umocnienie wspólnej waluty mogą okazać się publikowane dziś dane makro ze strefy euro.

Złoty pokazuje swoje zdolności aprecjacyjne

Reklama

Nadchodzący tydzień dla par złotowych może upłynąć pod znakiem aprecjacji polskiej waluty. Po zmiennych zachowaniach na początku zeszłego tygodnia, szczególnie na EUR/PLN, w piątek kursy obu par zaczęły spadać. Było to skutkiem nie tylko środowej decyzji RPP o podwyżce stóp procentowych, lecz także wzrostów na głównej parze. Dziś rano możemy obserwować ustabilizowanie się sytuacji, choć złotówka nadal ma się ku umacnianiu. USD/PLN sięga obecnie poziomu 2,8480, a kurs EUR/PLN kształtuje się w okolicy wartości 3,8710. Duży wpływ na zachowanie rodzimej waluty nadal będą miały dane płynące ze światowej gospodarki, szczególnie z USA, a w tym tygodniu nie będzie ich brakowało.

Dziś dane tylko ze strefy euro

Nowy tydzień rozpoczniemy od wstępnych odczytów ze Strefy Euro. Obie publikacje przewidziano na godzinę 10:00. Pierwsza będzie dotyczyła indeksu PMI dla przemysłu. Analitycy spodziewają się wartości 57 pkt i ma być ona o 0,1 pkt niższa niż w poprzednim okresie. Kolejne dane będą dotyczyły indeksu PMI dla usług, dla którego prognozę przewidziano na nieznacznie wyższym poziomie. O 0,1 pkt więcej niż wartość w poprzednim okresie, czyli 54,3 pkt.

Michał Mąkosa, Dariusz Pilich

Dowiedz się więcej na temat: USA | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »