Reklama

Walutowy rollercoaster

To co działo się dzisiaj na rynku walutowym mogło przyprawić o ból głowy. Niemniej wyraźny wzrost zmienności na dolarze może być sygnałem, iż jest bliżej, niż dalej do krótkoterminowego odwrócenia trendu.

Zaczęło się od umocnienia dolara po słowach jednego z głosujących członków FOMC, Jamesa Bullarda, który nieoczekiwanie stwierdził, iż poluzowanie polityki monetarnej przez FED wcale nie jest tak oczywiste, a bank centralny musi rozważnie podejmować decyzje. To zasiało ziarno niepewności w sytuacji, kiedy to od kilku dni to właśnie oczekiwania na "nadzwyczajne działania FED" były głównym motorem obserwowanego dynamicznego osłabienia dolara. W międzyczasie nadeszły nieco słabsze dane z kanadyjskiego rynku pracy, co sprawiło, iż część graczy zaczęła się pozycjonować na słabsze odczyty w USA. I słusznie - stopa bezrobocia wprawdzie się nie zmieniła (9,6 proc. we wrześniu), ale już sektor pozarolniczy zanotował ubytek 95 tys. etatów. Tyle, że w sektorze prywatnym, na który zwraca się teraz częściej uwagę - nie było już tak tragicznie. We wrześniu przybyło tam 64 tys. etatów wobec oczekiwanych 75 tys. I na to zwrócił uwagę James Bullard twierdząc, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce nie jest wprawdzie dobra, ale nie jest tragiczna. To sprawiło, iż po zwyżce EUR/USD w okolice 1,3970, notowania zaczęły ponownie zawracać w dół. Spadek nabrał tempa po tym, jak agencje opublikowały słowa szefa Eurogrupy, który przyznał, iż nie jest zadowolony z obecnego kursu euro/dolara, a amerykańska waluta jest notowana poniżej fundamentów. To wzbudziło obawy, czy aby podczas weekendowego spotkania nie doszło do ewentualnych ustaleń ws. skoordynowanej akcji na rynku walut. W efekcie notowania EUR/USD szybko zapikowały do 1,3835. Później jednak rynek ponownie zawrócił w górę, co można wiązać z tym, że inwestorzy uznali, że weekendowe spotkania G-7, MFW i Banku Światowego nie przyniosą jednak wyraźnych konkretów. Notowania EUR/USD powróciły powyżej 1,39. Wcale nie jest jednak pewne, czy utrzymają się tam na długo. Weekendowe spotkania dopiero przed nami, a w poniedziałek rynek będzie mniej aktywny (święta w USA, Kanadzie i Japonii). Dodatkowo przyszły tydzień będzie obfitował w kolejne publikacje amerykańskich spółek (we wtorek zacznie je Intel).

Reklama

Całe to zamieszanie z danymi w USA sprawiło, iż złoty jest minimalnie słabszy. To może być sygnał, iż w przyszłym tygodniu nasza waluta będzie dalej tracić na wartości. Kluczowa bariera dla EUR/PLN to rejon 3,99.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

EUR/USD: Kluczowym wsparciem jest teraz linia wrześniowego trendu wzrostowego, która przebiega w rejonie 1,3810. Opór to okolice 1,40 - to tak w szerszym ujęciu. Złamanie, którejkolwiek z tych barier będzie implikować dalszy silny ruch w danym kierunku. Ujęcie wskaźnikowe (w tym 4-godzinowe) bardziej przemawia jednak za zniżką i testem wspomnianych 1,3810. Tak czy inaczej, tak duża zmienność jak dzisiaj, może być sygnałem, iż do odwrócenia średnioterminowego trendu wzrostowego jest coraz bliżej.

Marek Rogalski

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.

Dowiedz się więcej na temat: notowania | Działo się | 'Działo się' | rollercoaster | USA | Bliżej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »