Reklama

Wartość dolara w rejonie półrocznego maksimum

Poprzedni tydzień był wyjątkowo udany dla amerykańskiego dolara. US Dollar Index zakończył go na poziomie 81,14 pkt. - najwyższym od początku lutego br. W poniedziałek optymizm inwestorów nie jest już aż tak widoczny, jednak wartość dolara wciąż utrzymuje się wysoko.

Amerykański dolar wciąż silny

Piątkowa sesja przyniosła kolejny cios dla eurodolara. Notowania tej pary walutowej, które rozpoczęły miniony tydzień wyraźnie powyżej poziomu 1,35, w piątek spadły do rejonu 1,3430. Co ważne, oznaczało to przebicie w dół ważnego poziomu technicznego wsparcia w okolicach 1,35, które wcześniej utrzymywało kurs eurodolara w konsolidacji.

Reklama

Zejście kursu EUR/USD poniżej 1,35 i późniejsza kontynuacja zniżki na tej parze walutowej jest sygnałem obaw inwestorów o przyszłość wspólnej waluty po niepokojących danych, które pojawiły się w minionym tygodniu. W piątek ciosem dla inwestorów na tym rynku był słaby odczyt indeksu Ifo w Niemczech, a także dobre dane z USA - m.in. lepsza od oczekiwań dynamika zamówień na dobra trwałego użytku.

Nowe sankcje UE na Rosję już wyceniane

Do tego doszły kwestie polityczne: w minionym tygodniu w Unii Europejskiej przyspieszono prace nad projektem narzucenia kolejnych sankcji ekonomicznych na Rosję. Ograniczenia w handlu zagranicznym z Rosją uderzyłyby wyraźnie przede wszystkim w niemiecką gospodarkę: w 2013 r. Niemcy sprzedali do Rosji dobra o wartości 36 mld euro - to niemal jedna trzecia całkowitego eksportu dóbr z krajów UE do Rosji. Mimo to, zarówno niemieccy politycy, jak i niemieckie społeczeństwo (ankieta Der Spiegel) wyrażają swoje poparcie dla sankcji na Rosję.

Tak czy inaczej, warto podkreślić, że na razie unijne sankcje na Rosję są symboliczne, a nowe ograniczenia w handlu z tym krajem wciąż są kwestią przyszłości. Obecnie rynek rozpoczął już wycenianie nowych sankcji, więc jeśli okażą się one rozczarowujące, to będą stanowić wsparcie (przynajmniej krótkoterminowe) na wykresie eurodolara.

Ważne dane w drugiej połowie tygodnia

Kwestia sankcji UE na Rosję nie jest jednak jedynym czynnikiem, który może wpłynąć istotnie na kurs eurodolara w obecnym tygodniu. Inwestorzy w jeszcze większym stopniu wpatrzeni będą w informacje z USA. Na środę zaplanowana jest decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych, zaś od połowy tygodnia będą pojawiać się ważne dane z amerykańskiego rynku pracy.

Ostatnie umocnienie amerykańskiego dolara świadczy o tym, że inwestorzy spodziewają się raczej jastrzębiego nastawienia członków FOMC. Zderzenie faktycznych odczytów z tymi oczekiwaniami z pewnością wpłynie na wycenę amerykańskiego dolara.

Z technicznego punktu widzenia to dalszy spadek kursu EUR/USD wydaje się być obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Pokonanie ważnych poziomów wsparcia zniechęciło inwestorów do zawierania długich pozycji na tej parze walutowej, biorąc pod uwagę możliwą dużą zmienność także w tym tygodniu. Sygnałem do zmiany tej negatywnej tendencji byłoby praktycznie dopiero wyjście kursu EUR/USD powyżej 1,3550.

Dorota Sierakowska

Dowiedz się więcej na temat: waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »