Reklama

Wieczór po przemysłowych PMI

Mieliśmy dziś serię odczytów PMI przemysłowego z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Jak wypadły te europejskie? Owszem, w Hiszpanii czy Francji, a także we Włoszech - wyprzedziły nieco prognozy. Ale w Niemczech i w Eurolandzie rozpatrywanym jako całość - były jednak nieznacznie słabsze.

Równocześnie w USA ISM dla przemysłu wyniósł 52,8 pkt (prognoza 52 pkt, poprzednio 51,5 pkt), PMI dla tego sektora nawet 54 pkt (prognoza 53,8 pkt, poprzednio 54,1 pkt). A zatem wyniki nie były złe, naturalne jest więc, że eurodolar - pomimo dobijania przed 16:00 do dość wysokich poziomów rzędu 1,0980 - w końcu poszedł jednak w dół i teraz, kwadrans po 19:00, oscyluje przy 1,0925.

Reklama

Jeśli jutro dobrze wypadną (o 16:00) amerykańskie finalne dane o zamówieniach, to może to się skończyć nawet pójściem poniżej 1,09, w kierunku 1,0820 - choć może z takim ruchem rynek poczeka do piątku, gdy poznamy payrollsy. Co do Grecji, to rynki obiegła plotka o tym, że Guenter Oettinger, niemiecki polityk i komisarz europejski, zapowiada porozumienie przed 5 czerwca - ale wygląda na to, że była to tylko pogłoska.

Na złotym

USD/PLN przy dość niskim eurodolarze jest oczywiście dość wysoko, mamy 3,7675, choć maksima sięgały dziś wyżej, do lokalnego oporu przy 3,7890. W Polsce PMI dla przemysłu wyniósł 52,4 pkt (prognozowano zejście z 54 pkt do 53,5 pkt), a więc wynik ten nie pomógł polskiej walucie. Na EUR/PLN można mówić nie tylko o trendzie zwyżkowym od 21 kwietnia, ale i o nowszym, który chyba dziś znajduje potwierdzenie, mierzonym od 19 maja.

Jeśli tak sądzić, teraz jest on ponownie testowany przy 4,1170. Teoretycznie słabe do dolara euro może być słabego też i do złotego, ale to jednak PLN jest bardziej ryzykowny. Rentowność polskich obligacji 10-letnich dziś zresztą wzrosła.

Tomasz Witczak

Dowiedz się więcej na temat: dziś | w Hiszpanii | Ale | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »