Reklama

Wiele się wydarzy po godz. 16:00...

Protokół z przemówienia, które Janet Yellen wygłosi dzisiaj w Senacie, został upubliczniony jeszcze wczoraj wieczorem. Inwestorzy mogą jednak mylnie zakładać, że przyszła szefowa FED będzie bronić programu QE za wszelką cenę.

Rzeczywiście w komunikacie Yellen stwierdza, że obecna polityka jest słuszna, gdyż stopa bezrobocia nadal pozostaje zbyt wysoka, a gospodarka rozwija się poniżej swojego potencjału. Pada tutaj sformułowanie, że FED dokonał znaczących postępów w realizacji swoich celów, ale jest jeszcze wiele do zrobienia, co spora część uczestników rynku odebrała jako sygnał, że Yellen będzie chciała utrzymać, lub nawet zwiększyć skalę QE, jak najdłużej się da. Tymczasem wczoraj padły też słowa, że FED będzie odchodzić od luźnej polityki, jeżeli pojawią się mocne sygnały ożywienia w gospodarce. Tylko, czy aby nie jesteśmy w ich przededniu? Naszym zdaniem Yellen po objęciu stanowiska w lutym 2014 r. będzie musiała być bardziej elastyczna, co będzie koronnym argumentem za wyraźnym umocnieniem dolara. Zwłaszcza, że "gołębie" sygnały wysyłają przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego, a rynek oczekuje zwiększenia skali QE po Banku Japonii.

Reklama

Spekulacje, że "protokół" Janet Yellen ukaże się jeszcze w godzinach wieczornych, stały się wczoraj po godz. 17:00 pretekstem do wyraźnego osłabienia dolara. W efekcie BOSSA USD przetestował strefę wsparcia na 68,30-68,40 pkt., o której była mowa jeszcze we wtorek.

W efekcie teraz powinniśmy założyć, że dolar powróci do obserwowanego od kilkunastu dni trendu wzrostowego. To sugeruje, że rynki być może mylnie ustawiają się na dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen w Senacie, które rozpocznie się o godz. 16:00. Przyszła szefowa FED będzie musiała być bardziej "elastyczna", aby zapewnić sobie przychylność wśród Republikanów, z których cześć zarzuca jej zbytnie przywiązanie do luźnej polityki. Innymi słowy, trudno będzie usłyszeć coś bardziej "gołębiego" ponad to, co poznaliśmy we wczorajszym "protokole".

Ciekawe informacje napływają ze strefy euro. Wczoraj główny ekonomista ECB, Peter Praet przedstawił swoje "przemyślenia" na temat perspektyw polityki monetarnej. I wytoczył w nich działa, które najpewniej sam Mario Draghi chciałby zachować na koniec. To już nie tylko kwestia ujemnej stopy depozytowej, ale wprowadzenie programu QE, gdyby pojawiało się zagrożenie deflacją, co już wydaje się być dużą rewolucją. Inwestorzy jednak słusznie ocenili, że program QE w wydaniu ECB to na razie pieśń przyszłości, gdyż ani ECB, ani Komisja Europejska nawet nie wspominają o ryzyku deflacji w perspektywach na 2014 i 2015 r. Niemniej dzisiejsze dane nt. PKB pokazują, że Euroland nadal tkwi w recesji. W III kwartale gospodarka skurczyła się o 0,4 proc. r/r wobec 0,5 proc. r/r odnotowanych w III kwartale. Spodziewano się jednak odczytu na poziomie 0,3 proc. r/r. Słabsze dane, to głównie zasługa Francji, gdzie PKB nieoczekiwanie spadł o 0,1 proc. kw/kw.

Na wykresie EUR/USD widać, że maleje znaczenie strefy 1,3450-60, która została wczoraj wieczorem złamana, a dzisiaj rano ponownie powróciliśmy poniżej. Rośnie znaczenie oporu na 1,3490-1,3500, który zatrzymał wczorajszą zwyżkę. Nie zapominajmy jednak, że dynamika ruchu pojawia się wtedy, kiedy rynek jest "czymś zaskoczony". Stąd też większe prawdopodobieństwo tkwi dzisiaj w ruchu poniżej 1,34, niż powrocie w okolice 1,35. Złamanie w/w dolnej bariery będzie zwiększać prawdopodobieństwo testowania okolic 1,3294 z zeszłego tygodnia - i to w ciągu kolejnych dni.

Marek Rogalski

główny analityk walutowy DM BOŚ

Nota prawna:

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »