Reklama

Wielka Brytania jedną nogą w UE?

Na wykresie głównej pary walutowej od piątku widzimy lekkie umocnienie się wspólnej waluty. Obecnie jesteśmy przy linii trendu spadkowego, po jego przebiciu możliwa jest dalsza aprecjacja wartości euro. Obecnie kurs eurodolara kształtuje się na poziomie 1,2772.

Kompromis w USA?

Prezydent USA - Barack Obama - spotkał się w piątek z liderami Kongresu, aby wspólnie rozmawiać o możliwości rozwiązania problemu klifu fiskalnego, z którym wiąże się groźba cięć wydatków oraz automatycznych podwyżek podatków. Po spotkaniu z prezydentem na wspólnej konferencji prasowej republikański przewodniczący Izby Reprezentantów powiedział, że jest gotowy do kompromisu. Ta informacja lekko poprawia nastroje inwestorów, jednak kolejnym problemem może być zwalniająca produkcja w USA. Jak mogliśmy się dowiedzieć w piątek, produkcja przemysłowa (za październik) w USA spadła w relacji miesięcznej o 0,4 proc., o czym poinformowała w piątek Rezerwa Federalna. Dane te są niestety gorsze od oczekiwań.

Czekamy na dane z Polski

Reklama

Złoty od początku dzisiejszej sesji umacnia się wobec dwóch głównych walut - już o ponad 1 grosz zarówno w stosunku do dolara, jak i euro. To oznacza, że kurs USD/PLN wynosi 3,2537, gdy tymczasem wykres EUR/PLN znajduje się w okolicach poziomu 4,1535.

Dziś o 14:00 poznamy dane dotyczące wynagrodzenia i zatrudnienia w Polsce. Trudno jednak oczekiwać, aby w momencie, kiedy cała gospodarka zwalnia, dane te zaskoczyły nas pozytywnie.

Kolejna kiepska informacja dotarła ze strefy euro, ponieważ wczoraj ukazał się sondaż przeprowadzony przez ośrodek Opinium dla tygodnika Observer. Wyniki są bardzo zaskakujące. Okazało się, że aż 56 procent mieszkańców Zjednoczonego Królestwa chętnie głosowałoby za wyjściem kraju z Unii Europejskiej, gdyby odbyło się na ten temat referendum. Nie jest to zbyt dobra informacja dla inwestujących w wspólną walutę.

Michał Palenciuk

Dowiedz się więcej na temat: wielka | waluty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »