Reklama

Wrzesień kluczowy dla FED

Mimo że wzrost zatrudnienia w USA w czerwcu był wyższy od wskazań konsensusu, rynek walutowy po cichu liczył na liczby, które w bardziej stanowczy sposób skłonią Fed do przyspieszenia decyzji o wygaszaniu ekspansji monetarnej. Dolar stracił pod presją redukcji długich pozycji. Rynek wrócił do punktu wyjścia w oczekiwania na nowe impulsy.

Raport z rynku pracy był taki w sam raz. Przyrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 850 tys. nie jest na tyle niski, aby podnieść obawy o spowolnienie wzrostu, ale też nie za wysoki, by przyspieszyć dyskusję w Fed o rozpoczęciu redukcji tempa skupu aktywów.

Raport nie zmienił nic w kontekście dotychczasowych oczekiwań, co i kiedy może zrobić Fed. W dalszym ciągu lipiec wydaje się za wczesnym momentem na zakomunikowanie wygaszenia QE. Oczekiwania pozostają ustawione na wrześniowe posiedzenie FOMC lub ewentualnie sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole pod koniec sierpnia. Ponieważ USD zyskiwał przed publikacją NFP w oczekiwaniu, że może pokazać wyższe liczby, po odczycie długie pozycje były zamykane.

Reklama

Dziś odwijanie długich pozycji w USD może być kontynuowane, co sprowadzi rynek FX do punktu wyjścia (EUR/USD ok. 1,19). Zmiany w najbliższych godzinach raczej będą odbywać się w żółwim tempie, biorąc pod uwagę dzień wolny w USA. W kolejnych dniach kalendarz nie oferuje wiele istotnych odczytów. ISM dla usług (wtorek) powinien utrzymać poziomy sygnalizujące silną ekspansję w sektorze. W minutkach po czerwcowym posiedzeniu FOMC (środa) analizowane będzie, jak silne są jastrzębie głosy w komitecie.

Poza tym możemy obserwować mniej zmienności na dolarze w oczekiwaniu na istotniejsze raporty w następnych tygodniach (CPI, sprzedaż detaliczna).

EUR/USD

1,1809 -0,0007 -0,06% akt.: 28.07.2021, 10:42
  • Kurs kupna 1,1808
  • Kurs sprzedaży 1,1810
  • Max 1,1826
  • Min 1,1803
  • Kurs średni 1,1809
  • Kurs odniesienia 1,1816
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Niewspierający dolara raport NFP pomógł też w odbiciu walut rynków wschodzących i EUR/PLN wrócił pod 4,51, gdzie zapewne będzie wyczekiwał posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, które wyjątkowo odbędzie się w czwartek. Interesującym będzie, jak długo według nowej projekcji inflacja będzie pozostawać powyżej celu i czy będzie to silny argument w rękach jastrzębi.

Mimo to zakładamy utrzymanie dotychczasowego nastawienia i brak sygnałów prędkich podwyżek czy wygaszania skupu aktywów. Po tym, jak czerwcowa inflacja zaskoczyła niższym odczytem (4,4 proc. vs 4,6 proc.), gołębi obóz na czele z prezesem Glapińskim otrzymał solidne narzędzie, by łagodzić obawy o utratę kontroli nad inflacją.

Dodatkowo wzrost liczby przypadków zachorowań na wariant Delta w Europie będzie wzmacniać argument o niepewności ścieżki ożywienia. Po złotym nie widać budowania jastrzębich oczekiwań przed posiedzeniem RPP (co jest zasługą "rozczarowania" odczytem CPI), więc o ile Rada nie zaskoczy nagłym zwrotem w polityce, także i po decyzji EUR/PLN powinien stabilizować się blisko, ale powyżej 4,50. 

Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.Dowiedz się więcej na temat: Fed | stopy procentowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »