Reklama

Wsparcie Angeli Merkel nie wystarczyło...

O tym, że rynek nie kupi zbytnio dyplomatycznej nowomowy wspominałem w rannym komentarzu. Dzisiejsze robocze spotkanie niemieckiej kanclerz z hiszpańskim premierem przed czwartkowym szczytem Unii Europejskiej ws. budżetu, przyniosło wprawdzie zapewnienia zaufania i wsparcia dla działań reformatorskich Mariano Rajoya, ale jest jasne, iż Niemcy nie mają żadnego wpływu na obraz sceny politycznej w Hiszpanii.

Tymczasem atmosfera związana z aferą łapówkarską robi się coraz bardziej gęsta i premier będzie musiał albo zreformować skład rządu, albo odpuścić sobie część reform, aby powstrzymać dramatyczny spadek jego poparcia i nawoływania do dymisji. Tyle, że w obu przypadkach obrót spraw nie będzie korzystny dla hiszpańskiej gospodarki.

Pomału wkraczamy w dość ciekawy okres, który może być testem prawdy dla rzeczywistej skuteczności ostatnich zmian w strefie euro - konkretnie mam tu na myśli program OMT w wydaniu Europejskiego Banku Centralnego, który w założeniach ma być tzw. bazooką Mario Draghiego. Tyle, że inwestorzy powinni pamiętać, iż ECB nie może zainicjować działań bez oficjalnej prośby ze strony rządu i jego zobowiązania do reform. Zastanówmy się teraz, na ile jest to możliwe w sytuacji, kiedy Włochy i Hiszpania skręcą bardziej w stronę populistycznych rozwiązań...

Reklama

Rentowności hiszpańskich, a także włoskich obligacji kontynuowały dzisiaj marsz w górę i był to główny temat dnia. To siłą rzeczy rzutowało na notowania EUR/USD, który spadł dzisiaj poniżej piątkowych minimów na 1,2585 i naruszył poziom 1,3550. Tym samym można spodziewać się kontynuacji ruchu w stronę wskazywanego rano dolnego ograniczenia kanału wzrostowego w rejonie 1,3490-1,3500. Jutro w kalendarzu mamy publikację indeksów PMI dla usług za styczeń, oraz grudniowej sprzedaży detalicznej w Eurolandzie.

Wykres dzienny EUR/USD

O godz. 4:30 poznamy też decyzję Banku Australii ws. stóp procentowych. Tutaj mediana oczekiwań sugeruje utrzymanie głównej stopy w rejonie 3 proc., chociaż ostatnie dane makro były mieszane dając pewne argumenty do cięcia stóp już teraz. W każdym razie ekonomiści zakładają, iż RBA powinien utrzymać gołębie nastawienie i zdecydować się na poluzowanie w tym półroczu.

Reasumując - obniżka stóp o 25 pb. byłaby dużym zaskoczeniem na co natychmiast zareagowałby kurs AUD. Brak decyzji, ale z utrzymaniem nastawienia na cięcia w najbliższych miesiącach, to niewielkie odreagowanie AUD i kontynuacja dotychczasowego trendu. Przekładając to na wykres AUD/USD wyjście bokiem z widocznego kanału spadkowego może być mylące. Mocny opór, którego naruszenie będzie dość trudne, to 1,0445-50. Szerszy układ daje duże prawdopodobieństwo złamania minimum z grudnia na 1,0344 w ciągu najbliższych kilku(nastu) dni.

Marek Rogalski - Główny analityk walutowy

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »