Reklama

Wspólna waluta nadal wysoko

Wczorajsza próba przebicia się ponad poziom 1,3850 nie powiodła się. Kurs EUR/USD obniżył się i dziś rano oscyluje wokół wartości 1,38.

Nastrój kupujących popsuły mieszane dane z amerykańskiej gospodarki. Indeks Chicago PMI osiągnął poziom najwyższy od ponad 20 lat, z czego wnioskować można, że kondycja jednego z największych okręgów przemysłowych w USA ma się dobrze, jednak po raz kolejny zawiódł rynek nieruchomości. Dodatkowo wysoka wartości Chicago PMI dobrze wróży dzisiejszej publikacji indeksu ISM dla przemysłu w USA. Poza tym spora ilości publikowanych danych makroekonomicznych będzie miała wpływ na notowania głównej pary, co przy przychylnych odczytach dla wspólnej waluty może przyczynić się do kolejnej próby ataku na 1,3850.

Reklama

Wtorek pierwszym dniem posiedzenia RPP

Dziś rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na której ma zapaść decyzja ws. stóp procentowych. Choć ogłoszenie wyników głosowania w tej sprawie odbędzie się dopiero jutro to już od początku tygodnia inwestorzy pozycjonowali swoje pozycje wglądem tej decyzji. Wczorajszy dzień obie pary złotowe zanotowały spadki w okolice istotnych poziomów wsparcia, jednak mieszane dane zza oceanu popsuły nieco nastroje, lecz nie na długo. Wartości kursów znów spadły i dziś rano nie wykazują dużej zmienności. Za amerykańska walutę na początku sesji trzeba zapłacić 2,8640 złotego, a za euro 3,9512.

Dziś dużo danych

Dzisiejszego dnia zostanie opublikowanych aż 5 odczytów makroekonomicznych. Pierwszy o godzinie 9:00 będzie dotyczył indeksu PMI dla polskiego przemysłu. Analitycy spodziewają się spadku o 0,1 pkt do poziomu 55,5 pkt. Następnie o 10:00 poznamy indeks PMI dla przemysłu w Strefie Euro. Wskaźnik ten ma wynieść 59 pkt, czyli tyle samo, co w poprzednim okresie. Godzinę później poznamy dwie kolejne publikacje ze Strefy Euro. Pierwsza dotyczyć ma szacunków inflacji konsumenckiej, które ma wzrosnąć z poziomu 2,3% r/r do 2,4% r/r. Drugi odczyt traktować będzie o stopie bezrobocia w Eurolandzie, która ma wynieść tyle samo co w poprzednim okresie, czyli 10%. Pod koniec dnia o godzinie 16:00 opublikowany zostanie indeks ISM dla przemysłu w USA. Spodziewany jest lekki wzrost o 0,2 pkt do poziomu 61 pkt. O tej samej godzinie swoje wystąpienie przed Komisją Bankową Senatu USA rozpocznie prezes FED Ben Bernanke. Przedstawi on półroczne sprawozdanie na temat polityki monetarnej.

Michał Mąkosa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »