Reklama

Wyhamowanie aprecjacji PLN

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kwotowań złotego w zakresie wczorajszych punktów odniesienia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 3,9880 PLN za euro, 3,7160 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8877 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5466 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wzrosły do 2,39% w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło wyhamowaniu wzrostu wyceny polskiej waluty, która ustabilizowała się poniżej poziomu 4,00 PLN wobec euro. Inwestorzy ponownie niepokoją się tematem greckim ograniczając inwestycje w bardziej ryzykowne aktywa. Rynek ma świadomość trudności obecnych negocjacji oraz faktu, iż Grecy nie chcą realizować niektórych założonych reform. Wraz z posiedzeniem eurogrupy (24.04) i oceną ostatnich działań Hellady poznamy, w ciągu najbliższych dni, oficjalne stanowisko UE. Tradycyjnie jak w takich przypadkach inwestorzy obawiają się bailout'u oraz tzw. Grexitu, niemniej takie scenariusze wydają się obecnie mało prawodpodobne.

Reklama

Z drugiej strony szerokie nastroje wokół PLN pozostaje pozytywne m.in. dlatego, iż w trakcie wczorajszej sesji MNB ponownie obniżył stopy o 15pb. podczas gdy RPP wyraźnie zakomunikowała zakończenie cyklu obniżek stóp procentowych. W konsekwencji przy cap'ie na EUR/CZK (27 CZK) to złoty w dalszym ciągu traktowany jest jako jedna z najciekawszych walut regionu, która w dalszym ciągu korzysta na europejskiej wersji QE. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na lekki spadek cen polskiego długu, co najprawdopodobniej ma związek z ogłoszeniem podaży na czwartkową aukcję długu (5-7 mld PLN).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makro z rynku krajowego. GUS poda jedynie dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie i usługach w kwietniu. Tradycyjnie wskazania uzupełnione zostaną analogicznym odczytem z zakresu koniunktury konsumenckiej. Również szeroki rynek nie przynosi dziś ważniejszych publikacji stąd inwestorzy skupią się na doniesieniach dot. Grecji oraz ew. popołudniowych wskazaniach makro z USA.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy, iż ostatnie umocnienie złotego zostało wyhamowane. Nie przekreśla to jednak testu okolic 3,91-3,90 PLN w ciągu najbliższych sesji. Dużo zależeć będzie od rozwiązań dot. Grecji, która obecnie psuje nastroje na rynkach. W tym wszystkim warto zwrócić uwagę na kwotowania USD/PLN, które znajdują się blisko 10-sesyjnych minimów oscylując blisko wsparcia na 3,7058 PLN.

Konrad Ryczko

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »