Reklama

Wynik wyborów wspiera złotego

Wyniki wyborów prezydenckich, przyznanie Polsce elastycznej linii kredytowej oraz lekka poprawa nastrojów na rynkach światowych, wspierają w poniedziałek złotego.

O godzinie 11:05 kurs USD/PLN testował poziom 3,2814 zł, EUR/PLN 4,1156 zł, a CHF/PLN 3,0887 zł. W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomach 3,3090 zł, 4,1497 zł i 3,1053 zł.

Reklama

Bronisław Komorowski otrzymał w II turze wyborów prezydenckich 52,63 procent głosów, a Jarosław Kaczyński - 47,37 procent, wynika z danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, po przeliczeniu głosów z 95 proc. obwodów. Rynki z ulgą przyjęły ten wybór. I to zarówno dlatego, że zdejmuje on jedną z przeszkód na drodze do reform. Jak również z uwagi na to, że znika ryzyko polityczne.

Wsparciem dla złotego z pewnością jest też decyzja o przyznaniu Polsce przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) elastycznej linii kredytowej w wysokości 20,43 mld USD. Jest to krok w kierunku ograniczenia ryzyka inwestycyjnego w tej części Europy. Podobnie jak wcześniejsza deklaracja podpisania nowej umowy kredytowej pomiędzy MFW a Węgrami, wstępne porozumienie MFW i Ukrainy odnośnie 15 mld USD kredytu, czy też wygaszenie emocji wokół Rumunii.

Wygrana Komorowskiego, jak i przyznanie elastycznej linii kredytowej nie miałby większego znaczenia, gdyby nastroje na rynkach finansowych w dalszym ciągu były bardzo złe. A więc, gdyby utrzymywała się duża awersja do ryzyka. Wprawdzie poprawa nastrojów jest tylko śladowa, ale nadzieje na odreagowanie po bardzo słabym poprzednim tygodniu, pozwalają na to 2-3 gr umocnienie złotego.

W kolejnych godzinach sytuacja na rynku walutowym nie powinna się istotnie zmienić. Dzień wolny w Stanach Zjednoczonych i brak publikowanych po południu danych makroekonomicznych sprawia, że na większości rynków należy oczekiwać niewielkiej zmienności, której będą towarzyszyć równie małe obroty.

Marcin R. Kiepas

Sprawdź bieżące notowania walut na naszych stronach

Dowiedz się więcej na temat: wyniki wyborów | poprawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »