Reklama

Wynik wyborów wspiera złotego

Wyniki wyborów prezydenckich, przyznanie Polsce elastycznej linii kredytowej oraz lekka poprawa nastrojów na rynkach światowych, wspierają w poniedziałek złotego. O godzinie 11:05 kurs USD/PLN testował poziom 3,2814 zł, EUR/PLN 4,1156 zł, a CHF/PLN 3,0887 zł. W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomach 3,3090 zł, 4,1497 zł i 3,1053 zł.

Bronisław Komorowski otrzymał w II turze wyborów prezydenckich 52,63 procent głosów, a Jarosław Kaczyński - 47,37 procent, wynika z danych opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą, po przeliczeniu głosów z 95 proc. obwodów. Rynki z ulgą przyjęły ten wybór. I to zarówno dlatego, że zdejmuje on jedną z przeszkód na drodze do reform. Jak również z uwagi na to, że znika ryzyko polityczne.

Reklama

Wsparciem dla złotego z pewnością jest też decyzja o przyznaniu Polsce przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) elastycznej linii kredytowej w wysokości 20,43 mld USD. Jest to krok w kierunku ograniczenia ryzyka inwestycyjnego w tej części Europy. Podobnie jak wcześniejsza deklaracja podpisania nowej umowy kredytowej pomiędzy MFW a Węgrami, wstępne porozumienie MFW i Ukrainy odnośnie 15 mld USD kredytu, czy też wygaszenie emocji wokół Rumunii.

Wygrana Komorowskiego, jak i przyznanie elastycznej linii kredytowej nie miałby większego znaczenia, gdyby nastroje na rynkach finansowych w dalszym ciągu były bardzo złe. A więc, gdyby utrzymywała się duża awersja do ryzyka. Wprawdzie poprawa nastrojów jest tylko śladowa, ale nadzieje na odreagowanie po bardzo słabym poprzednim tygodniu, pozwalają na to 2-3 gr umocnienie złotego.

W kolejnych godzinach sytuacja na rynku walutowym nie powinna się istotnie zmienić. Dzień wolny w Stanach Zjednoczonych i brak publikowanych po południu danych makroekonomicznych sprawia, że na większości rynków należy oczekiwać niewielkiej zmienności, której będą towarzyszyć równie małe obroty.

Marcin R. Kiepas

Dowiedz się więcej na temat: wyniki wyborów | dolar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »