Reklama

Wypełnił się najbardziej prawdopodobny scenariusz

Splot dzisiejszych wydarzeń ułożył się wyjątkowo niekorzystnie dla eurodolara. Doniesienia z półwyspu koreańskiego na temat konfliktu zbrojnego, zapowiedź obniżenia ratingu dla Irlandii oraz wypowiedź niemieckiego ministra finansów Johanna Schaeuble, spowodowała, że presja na wyprzedaż euro była na tyle duża, że kurs głównej pary walutowej pod koniec sesji zaliczył rejony swojego lokalnego minimum z zeszłego tygodnia.

Słaby dzień eurodolara

W dalszym ciągu to podaż ma przewagę na rynku, a chwilowe uspokojenie związane z uchwaleniem pakietu pomocowego dla Irlandii nie rozwiązało wszystkich problemów. Do poprawy nastrojów nie przyczyniły się również bardzo dobre dane ze Strefy Euro na temat PMI w sektorze produkcji i usług. Uwaga inwestorów jest zwrócona przede wszystkim na problemach globalnych, a sfera przedsiębiorstw jest spychana na drugi plan. W końcowej fazie sesji na rynek napłynęły dane na temat dynamiki PKB w USA za III Q. Ocena rynku była jednak neutralna i rynki kontynuowały wcześniej zapoczątkowane ruchy. Podobnie dane na temat sprzedaży domów na rynku wtórnym, które okazały się być nieco słabsze, nie zmieniły obrazu rynku. Kurs pary EUR/USD o godzinie 16.05 kształtował się na poziomie 1,3450.

Reklama

Złoty jednak stracił

Notowania polskiej waluty przyniosły spore rozczarowanie. W ślad za rynkami globalnymi, widać było wygasanie apetytu na ryzyko, przez co traciła polska waluta. W przypadku pary USD/PLN wzrost był na tyle Silny, że kurs przetestował okolice 2,94. nieznacznie lepiej sytuacja kształtuje się na parze EUR/PLN, która nieznacznie wzrosła osiągając poziom 3,96. W trakcie sesji na rynek dotarła informacja na temat stóp procentowych w Polsce. RPP nie zaskoczyła rynku i pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie 3,5%. Para USD/PLN sesję kończy na poziomie 2,9480, natomiast para EUR/PLN 3,9650.

Błażej Kędzierski

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »