Wysoka aktywność gospodarcza na świecie
Za nami sesja, która praktycznie w całości należała do inwestorów kupujących wspólną walutę. Od samego rana popyt miał przewagę na rynku, w czym w niewielkim stopniu pomogły opublikowane rano dane o indeksie PMI dla sektora produkcyjnego w Strefie Euro (wyniósł 55,1 pkt).
Z każdą godziną kurs EUR/USD znajdował się coraz wyżej, a słabszy od prognoz odczyt dotyczący zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wg ADP (liczba etatów zmalała o 10 tys., podczas gdy oczekiwano jej wzrostu o 19 tys.) tylko przyspieszyła ten ruch. Do tego doszedł wprawdzie lepszy odczyt indeksu ISM dla sektora produkcyjnego w USA (indeks wzrósł do 56,3 pkt., choć oczekiwano spadku do 53 pkt), ale w efekcie i tak główna para notowała pod koniec sesji poziom 1,2830.
Polska waluta ma za sobą zdecydowanie korzystną sesję. Dzięki bardzo dobrym nastrojom panującym na głównej parze, jak również lepszym od prognoz danym o indeksie aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym w Polsce (wzrósł do 53,8 pkt), pary złotowe notowały dziś spadki. Kurs USD/PLN pod koniec sesji przebił nawet wsparcie w pobliżu 3,10, natomiast para EUR/PLN zbliżała się do 3,97. Ewentualne utrzymanie dobrych nastrojów na świecie powinno sprzyjać dalszemu umacnianiu się złotego.
Dariusz Pilich